Şimşek’ten 'Kemal Sunal filmi gibi' kredi kartı yanıtı: 'Borç patlamasının sebebi güçlü ekonomik büyüme'

Şimşek’ten 'Kemal Sunal filmi gibi' kredi kartı yanıtı: 'Borç patlamasının sebebi güçlü ekonomik büyüme'
Bakan Şimşek, CHP'li Ersever'in soru önergesine yanıtında, artan kredi kartı harcamalarını 'ekonomik büyümeye' bağladı. Ersever, yanıtı Kemal Sunal filmlerine benzetti: "Yoksa Sayın Bakan bizimle eğlenir mi?" demekten insan kendini alamıyor.

Artı Gerçek - TÜİK'in enflasyonu uzun süre boyunca düşük göstermesi sonucu reel enflasyonun birçok sektörde maaş zamlarına yansıtılmadığı ve bunun bir sonucu olarak kredi kartı harcamalarının tavan yaptığı bir ortamda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten 'ilginç' bir açıklama geldi. Şimşek, kredi kartı borçlarında bu yılın başından bu yana yaşanan yüzde 116'lık artışı “güçlü ekonomik büyümeye” dayandırdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bireysel kredi kartlarındaki borç bakiyesi yılın başından 29 Eylül’e kadar olan dönemde yüzde 116,2 oranında net 518,8 milyar TL artarak 965 TL’ye ulaştı. Kredi kartı kullanımındaki artışı Meclis gündemine taşıyan CHP'li Aliye Timisi Ersever, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu.

Ersever, 2015 ile 2023 arasında yıllar itibariyle toplam kredi kartı sayısını ve aynı dönem için kişi başına düşen kredi kartı sayısını takibe düşen toplam borç miktarını, icra nedeniyle kredi kartı ve kredi kullanımına kısıt getirilen kişi sayısını sordu. Ersever’in bu soruları için BDDK’nin internet sitesini adres gösteren Şimşek, kredi kartı kullanımındaki artışı güçlü ekonomik büyümeye bağladı.

'EKONOMİK BÜYÜME PERFORMANSI İLE BİRLİKTE...'

Şimşek, Ersever’e şu yanıtı verdi:

“Türkiye’de son 21 yılda kaydedilen güçlü ekonomik büyüme performansı ve yapısal dönüşüm ile birlikte vatandaşlarımızın kredi kartı ve kredi kullanımlarında artış görülmüştür. Bu artışa rağmen hane halkı borcunun milli gelire oranı yüzde 11 seviyesindedir. Bu oran yaklaşık yüzde 57 seviyesinde hane halkı borçluluğu olan Avro Bölgesi ortalamasının oldukça altındadır. Önergede bahsi geçen kredi kartı ve kredi tutarlarına ilişkin veriler, BDDK ile Risk Merkezi internet adreslerinde yayınlanmakta ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Diğer taraftan enflasyonun orta vadede tek haneye düşürülmesi amacıyla, kademeli parasal sıkılaşmayı desteklemek üzere enflasyon hedefi ile uyumlu gelir politikası uygulanmaktadır. Ayrıca, deprem harcamaları dışındaki kamu harcamalarını rasyonalize edecek ve kamu tasarruflarını artıracak tedbirler alınmaktadır.”

11 EYLÜL'DE 'DÜŞÜRECEĞİZ' DEMİŞTİ

Şimşek, 11 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz" demişti.

CHP'Lİ ERSEVER: BÜYÜYEN DEĞİL, ÇÖKEN EKONOMİNİN SONUCU

Şimşek’in yanıtını T24'ten Eray Görgülü'ye değerlendiren Ersever, şunları söyledi:

“Eylül 2022 ile Eylül 2023 arasında yani son bir yılda vatandaşların toplam kredi kartı borcu yaklaşık üçe katlandı. Bu dönemde kullanılan kredi kartı sayısı ise yüzde 20 artış göstererek rekor düzeye ulaştı. Bu olumsuz tablo büyüyen değil çöken ekonominin sonucudur. Artan hayat pahalılığı ve günden güne azalan alım gücü nedeniyle çıkmaza giren vatandaş çareyi kredi kartı harcamalarını artırmakta bulmuştur."

'ÇOCUKLAR 11 BİN 300 LİRA KREDİ KARTI BORCU İLE DOĞUYOR'

"Şu soruyu sormak lazım, ekonomisi iyi olan vatandaş neden yüksek faizli kredi kartı ile harcama yapsın?" diyen Erserver, "Kişi başına düşen kredi kartı borcu ekonominin iflas ettiğini ve vatandaşın nasıl bir ağır borç yükü altında olduğunu göstermektedir. Kişi başına düşen kredi kartı borcu 11 bin 300 TL’dir. Doğan her çocuk dünyaya 11 bin 300 TL kredi kartı borcu ile gelmektedir" ifadelerini kullandı.

Ersever, "Geçen yıl borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen bireysel kredi ya da kredi kartı sahibi kişi sayısı 156 binden bu yıl Temmuz ayında bu sayı 180 bine yükseldi" diyerek Şimşek'e şu eleştirileri yöneltti:

'AKILLARA KEMAL SUNAL FİLMLERİNİ GETİRİYOR'

Bu rakamlar vatandaşın geçimini borçla ve kredi kartı harcaması ile çevirdiğini gösteriyor. Tablo bu kadar olumsuzken Sayın Hazine ve Maliye Bakanı çıkıp bu ekonomik yıkım tablosuna, ekonomik büyüme diyebiliyor. Gerçek şudur; ekonomi rasyonel zeminde değil, bugüne kadar olduğu gibi irrasyonel bir zemin üzerindedir.

Bakanın kredi kartı konusundaki açıklamaları, akıllara filmleriyle yıllardır bizleri güldüren bir o kadar da düşündüren Kemal Sunal filmlerini getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanı acaba hangi ülkede yaşıyor? Sayın Bakanın açıklamalarını filmdeki unutulmaz sahneye uyarlarsak 'Yoksa Sayın Bakan bizimle eğlenir mi?' demekten insan kendini alamıyor.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar