Piyasa uzmanı Timothy Ash, Türkiye'deki seçim sonuçlarıyla ilgili senaryoları yazdı

Piyasa uzmanı Timothy Ash, Türkiye'deki seçim sonuçlarıyla ilgili senaryoları yazdı
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ağustos 2022 18:31
A+ A-
Ash'e göre, Erdoğan seçimi kazanırsa ekonomi politikalarında büyük değişikliğe gidilecek ya da ödemeler dengesi krizi vuracak, iktidara kim gelirse gelsin ortodoks politikalara dönülecek.

+GERÇEK - Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dönem dönem dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Asset Management stratejisti ünlü ekonomist Timothy Ash, seçim sonrasında ekonominin görünümüne dair öngörülerde bulundu.

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi teorilerine yönelik söylemleri ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da yaptığı ve Ash’in de katıldığı yatırımcılar toplantısı için yaptığı yorumlar da gündeme gelmişti. Ash, şimdi de ekonomideki görünüme dair seçim sonrası senaryolarını paylaştı.

Haziran 2023’te yapılması planlanan genel seçimler öncesi son bir yıldır hızlanan ekonomideki bozulma herkesin gündeminde olurken, uygulanan ekonomik model de tartışılmaya devam ediyor. Bu modelin değişmesi gerektiğini savunanlardan olan Timothy Ash, seçim sonrası için ekonomide değişebilecek olanları ve değişmemesi halinde olabilecekleri yazdı.

[tweet id="1558357220856823809"]

Ash, paylaşımında Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde ekonomide görünümün ne olacağını merak ettiğini belirtirken, analistlerin seçim öncesi oluşacak ödemeler dengesi (döviz) krizini ya da seçime kadar bir şekilde durumun idare edilmesini öngördüklerini belirtiyor.

Muhalefetin seçimden galip çıkması halinde politikada değişikliğin 180 derece olacağını belirten Ash, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) değişimle piyasalarda toparlanma öngörürken, Türkiye’nin piyasa dostu olmaya döneceğini de tahmin ediyor.

Ancak Erdoğan’ın bir şekilde yeniden galip çıkması halinde, bilançonun fazlasıyla yıprandığından bahseden Ash, “gerçeklerin daha fazla saklanamayacağını” belirterek, ekonomi politikalarında büyük bir değişikliğe gidileceğini ya da ödemeler dengesi krizinin vuracağını öngörüyor.

Bu senaryoya göre seçim sonrası ekonomide kimi kazandığı hiç önemli olmayacak. İktidara kim gelirse gelsin ortodoks politikalara dönülecek gibi görünüyor.