Veli Ağbaba'dan işsizlik verileri değerlendirmesi: TÜİK illüzyonu

Veli Ağbaba'dan işsizlik verileri değerlendirmesi: TÜİK illüzyonu
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Temmuz 2022 14:44
A+ A-
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'TÜİK kendince illüzyon yaparak işsizliği yok ettiğini düşünse de gerçek veriler işsizlerin hiçbir yer kaybolmadığını TÜİK’e gösteriyor' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı iş gücü verilerini değerlendirdi.

Ağbaba, "TÜİK’in her ay kronikleşmiş işsizlik yalanını İŞKUR açığa çıkarmaya devam ediyor. TÜİK işsizliği düşük göstererek işsizlerle dalga geçmeye devam ede dursun, İŞKUR verileri TÜİK’i yalanlamaya devam ediyor. TÜİK illüzyon yaparak işsizliği yok ettiğini düşünse de kayıtlı gerçek veriler işsizlik gerçeğini ortaya koyuyor’’dedi.

Ağbaba, açıklamasında şu derğerlendirmelerde bulundu:

"TÜİK, mevsim etkilerinden arındırılmış iş gücü verilerine göre Mayıs 2021 yılında 4 milyon 293 bin olan işsiz sayısı Mayıs 2022 itibariyle 3 milyon 785 bine düştüğünü açıklıyor. Yani TÜİK’e göre işsiz sayısında son bir yılda 509 bin kişilik azalma olduğu görülüyor. Devletin bir diğer kurumu İŞKUR ise kendisine kayıtlı işsiz sayısını; Mayıs 2021 de 2 milyon 893 binden Mayıs 2022’ye 3 milyon 537 bin kişiye yükseldiğini açıklıyor.

'TÜİK VE İŞKUR ARASINDA 1 MİLYON 153 BİN FARK VAR'

TÜİK verilerinde bir yılda 509 bin kişi azalan işsiz sayısı, kayıtlı İŞKUR verilerinde 644 bin kişi artıyor. TÜİK ile İŞKUR arasında tamı tamına 1 milyon 153 bin kişilik fark oluşuyor. Bunun izah edilebilecek hiçbir yanı yoktur.

TÜİK, işsizlerle dalga geçmeye devam ediyor. TÜİK’İN her ay kronikleşmiş işsizlik yalanını devletin bir diğer kurumu İŞKUR ortaya çıkarıyor. TÜİK bu ayda deyim yerindeyse suçüstü yakalanmış durumda.

TÜİK, işsizliği bir ayda 56 bin kişi azaldığını açıklıyor. Lakin İŞKUR verilerine göre nisan ayında işsizlik ödeneğine bugüne kadar başvuranların sayısı 16 milyon 341 iken mayıs ayında bu rakam 16 milyon 454 bin kişiye yükselmiş görünüyor. Yani işsiz kaldığı ve işsizlik ödeneğine başvuru sayısındaki artış bir ayda 113 bin iken TÜİK ise bir ayda işsizliğin 56 bin kişi azaldığını açıklıyor.

TÜİK kendince illüzyon yaparak işsizliği yok ettiğini düşünse de gerçek verileri işsizlerin hiçbir yer kaybolmadığını TÜİK’e gösteriyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar