Arzu Çerkezoğlu: Asgari ücrette yoksulluk sınırı dikkate alınmalı

Arzu Çerkezoğlu: Asgari ücrette yoksulluk sınırı dikkate alınmalı
DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Türkiye'nin yoksulluk gerçeğini dikkate alarak 2023 yılı asgari ücretini belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplandı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini TÜRK-İŞ temsil ediyor. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı öncesi, "Pazarlığın 7 bin 785 lira sınırından başlayacak. Onun üstünden nereye çıkabiliyorsak çıkacağız" değerlendirmesinde bulunmuştu. Komisyonun ikinci toplantısı ise 14 Aralık’ta yapılacak.

'13 BİN 200 TL OLMALI'

Artı Gerçek'e değerlendirmelerde bulunan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret taleplerinin 13 bin 200 TL olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de çalışanların asgari ücretle yaşamaya mahkûm edildiğini söyleyen Çerkezoğlu, asgari ücret belirlenirken yoksulluk sınırının dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. Çerkezoğlu şöyle konuştu:

"Gerek yüksek gıda enflasyonu gerekse de ekonomik büyüme dikkate alındığında asgari ücret net 13 bin 200 lira olmalıdır. Türkiye'de asgari ücreti konuşurken sembolik ücreti değil ortalama ücreti konuşuyoruz. Masada yokuz ancak her yıl milyonların meselesi olan bu konuyu hem DİSK'in raporlarıyla asgari ücret gerçeklerini açıklıyoruz hem de asgari ücretle ilgili olması gereken rakamı talep ediyoruz.

'MİLYONLAR HAYAT PAHALILIĞIYLA BOĞUŞUYOR'

"Bugün Türkiye'de çok yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla boğuşan milyonlar var. Milyonlarca insan asgari ücret ve civarında bir ücretle hayatını geçindirmeye çalışıyor. Bu koşullarda asgari ücretin mutlaka enstalasyon, dolar kuru karşısındaki kayıplarının giderilmesi, milli gelir artışından gelirini alması ve işçinin ailesiyle birlikte geçirebileceği uluslararası standartlara uygun bir biçimde ailesiyle birlikte geçirebileceği bir ücret olarak hesaplanması ve özellikle 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının dikkate alınması. Bir evde iki kişi çalıştığı zaman o eve en azından yoksulluk sınırın kadar gelir girmesi gerekir. Bu nedenle biz asgari ücretin 13 bin 200 lira olması gerektiğini söylüyoruz."

Bu hesaplamayla Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nuda Türkiye'nin bu gerçeklerine milyonlarca işçinin çokluğuyla yaşayabileceği asgari ücreti belirleme noktasında da çağrılarımızı yapıyoruz."

Öne Çıkanlar