Avukatlar Mahsa Amini için saçlarını kesti

Avukatlar Mahsa Amini için saçlarını kesti
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Barosu’nun Genel Kurul Toplantısı’nda İran’da katledilen Mahsa Amini eylemlerine destek için kadın avukatlar saçlarını kesti.

Artı Gerçek- İstanbul Barosu 52’nci Genel Kurul toplantısını Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriyor. 2 gün sürecek olan toplantının bugünkü oturumu binlerce avukatın katılımıyla başladı.

Kongre salonunda “Karanlık gider, Gezi kalır”, “Bizi kendi cennetinize zorla götüremezsiniz”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” ve “İşçi, genç ve stajyer avukatların yanında bir baro istiyoruz” yazılı pankartlar asıldı. Yüzlerce avukat ise katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve ölüm orucunda yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in fotoğraflarını yakalarına taktı.

Bugünkü oturumda seçime girecek olan avukat adaylarının bulunduğu Avukat Hakları Grubu, Bağımsız Avukatlar Grubu, Genç Hukuk Hareketi, Güçlü Baro, İstanbul Avukatlar Birliği, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Önce Avukat Grubu ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adaylarının konuşmasıyla devam etti.

TUTUKLU ATALAY: GEZİ’DEKİ SES KAZANACAK

İlk olarak konuşan İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, Gezi Direnişi’nin Türkiye’nin en demokratik direnişi olduğunu belirterek, Gezi Davası’ndan tutuklanan Tayfun Karaman, Mücella Yapıcı ve avukat Can Atalay’ın mücadelesini kutladı. Duraoğlu konuşmasını Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Atalay’ın kurula gönderdiği mesajı okuyarak sürdürdü. Atalay gönderdiği mesajında Gezi direnişinin milyonların hukuksuz bir düzene karşı yürütülen itiraz olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bir alacakaranlığın içinde ve daha da koyusunun kıyısındayız. Bizleri buradan Gezi’nin demokratik, çoğulcu farklılıkları ile birlikte bir arada olmaya ve bir arada yaşamaya çağıran sesinin çıkaracağına inanıyorum. Hiç şüphem yok biz kazanacağız. Nefretin değil Gezi’de yükselen umudun, dostluğun, kardeşliğin sesi baskın gelecek. Bu memlekette halktan ezilenden yana mücadele verenler kazanacak.”

‘İRAN’LI KADINLARIN SESİYİM’

Baro Başkanı Durakoğlu’nun konuşmasından sonra divanın tüm itirazlarına rağmen kürsüye İranlı avukat Şerare Erfan çıktı. İran’da katledilen Mamhsa Amini’yi anarak konuşmasına başlayan Erfan, “İran’daki kadınların sesiyim” dedi. Erfan’ın konuşmasına divan üyeleri ve İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu üyesi avukatlar tepki gösterdi. Bunun üzerine Erfan kürsüden indi.

AMİNİ İÇİN SAÇLARINI KESTİLER

Daha sonra seçime girecek avukat grupları adına birçok avukat söz aldı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adına Selin Nakıpoğlu, Aladağ’da, Soma’da, Çorlu’da ve Amasra’da adalet arayan herkesin yanında olduklarını ifade etti. Nakıpoğlu, adalet talep ettikleri için tutuklanan avukatları selamladı. Demokratik ve çoğulcu bir baro için bir arada olduklarını aktaran Nakıpoğlu, seçimde aday olarak belirledikleri Hasan Kılıç’ın ve baro yönetiminin hedeflerini anlattı. Nakıpoğlu, konuşmasını “Amini için, İran’daki ve tüm dünyadaki kadınlarla dayanışmak için saçlarımızı kesen de biziz. Başka milyonlarca kadının gür sesiyiz ve birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Nakıpoğlu konuşmasının ardından İran’daki direnişi selamlayarak kürsüde saçlarını kesti.

‘YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI’

Nakıpoğlu’nun konuşmasının ardından İran asıllı avukat Şerare Erfan tekrardan kürsüye çıktı. O sırada yüzlerce kadın avukat “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. Erfan itirazlara rağmen “Ben İranlı kadınların sesiyim. Onların haklı mücadelesinin yanındayım” diyerek saçını kesti. Erfan’ın saçını kesmesi salonda alkışlarla karşılandı.

Bu konuşmaların ardından kürsüye diğer avukat gruplarının temsilcileri çıktı. Temsilciler yeni baro seçiminde yönetim olarak hedeflerini tek tek anlattı.

Kurul, yapılan konuşmalarla son buldu. Kurul toplantısı yarın yapılacak seçimlerle son bulacak. (MA)

Öne Çıkanlar