Basın meslek örgütleri, polis şiddetine karşı 3 ilde sokağa çıkıyor

Basın meslek örgütleri, polis şiddetine karşı 3 ilde sokağa çıkıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2021 18:16
A+ A-
Gazeteciler yarın Ankara, İstanbul ve İzmir'de bir araya geliyor.

Gazeteciler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1 Mayıs öncesi yayımladığı ‘görüntü alma yasağı’ genelgesinden beri özellikle toplumsal konular hakkında yapılan eylemlerde polis tarafından engelleniyor. Neredeyse her toplumsal eylemde darp, gözaltı veya sözlü tacize maruz kalan gazeteciler yarın valilik önlerinde toplanıyor.

En son İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nde ters kelepçe yapılarak gözaltına alınan ve polisin diziyle boğazına bastırdığı AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın durumu basın çevresinde de infial uyandırdı. 14 basın meslek örgütü haberciliğin kamusal bir görev olduğunu belirterek, "Basının nefesini kesemezsiniz" çağrısıyla Ankara, İstanbul ve İzmir valilikleri önüne çağrı yaptı.

Ortak açıklama metni ise şu şekilde:

Basının nefesini kesemezsiniz!

Gazeteciye şiddet uygulayan kamu görevlileri suç işliyor, bu gidişe hep birlikte dur demeliyiz.
Tüm basın emekçilerine çağrımızdır! Türkiye’de haklarını aramak için sokağa çıkan yurttaşları takip edip haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir. Meslektaşlarımız son günlerde tüm toplum adına bu
görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalmaya başladı.

Yaşananlar çok tehlikeli bir boyuta ulaştı. Taksim’de yapılmak istenen protesto eylemini izlemeye çalışan çok sayıda gazeteci darp edildi, gözaltına alınmak istendi, görüntü almaları engellendi, makinelerindeki görüntüler silinmek istendi. 

Ama artık gazeteciler görevlerini yaparken ölümle de yüz yüze kalıyor! Bunun son örneği Taksim’deki protestoları takip eden AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ın uğradığı şiddettir. Haksız ve hukuksuz şekilde Kılıç’ın görev yapmasını engelleyen polis, yere yatırdığı meslektaşımızın boynuna diziyle bastırarak ölümle sonuçlanabilecek bir şiddet sergiledi.

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle boğazına çökülerek öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial uyandırmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir.

Emniyet güçleri bu hareketleri ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir, nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın bu hakkıdır. Gösterileri izleyen gazetecilerin görüntü almasını engellemeye yönelik İçişleri Bakanlığı genelgesi hukuka ayrılıktan davalıktır. Tüm basın meslek örgütleri bu genelgeye tepkilerini gösterdi, Danıştay’da dava açıldı.

Bu şiddet uygulamasının amacı basını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha gür bir sesle haykırıyoruz.

Bu kabul edilemez anlayışı şiddetle kınıyoruz. Tepkimizi dile getirmek için tüm meslektaşlarımızı üç ilde Valilik önüne kameralarımızı, fotoğraf makinelerimizi, not defterlerimizi bırakarak, şiddeti barışçıl şekilde protesto etmeye çağırıyoruz.

Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz!

Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin!

Bu ablukayı dayanışma ile kıracağız!

Yer: Ankara Valiliği önü        İstanbul Valiliği önü          İzmir Valiliği önü
Saat: 11:30                           Saat: 14:00                      Saat: 14:00
Tarih: 29 Haziran 2021        Tarih: 29 Haziran 2021    Tarih: 29 Haziran 2021

Basın Konseyi
Çağdaş Gazeteciler Derneği
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği
Diplomasi Muhabirleri Derneği
DİSK Basın-İş
Ekonomi Muhabirleri Derneği
Gazeteciler Cemiyeti
Haber-Sen
İzmir Gazeteciler Cemiyeti
Parlamento Muhabirleri Derneği
Samsun Gazeteciler Cemiyeti
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Türkiye Gazeteciler Sendikası
Türkiye Haber Kameramanları Derneği


 

Öne Çıkanlar