BİRTEK SEN Genel Başkanı: Özak Tekstil İŞKUR'dan ceza yemiş, teşvikleri iç etmiş

Özak Tekstil direnişinde ilk görüşmeden sonuç çıkmadı. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen: Fabrika daha önce İŞKUR'dan ceza yemiş. Teşvikle aktarılan paraları bile iç etmiş. Bu direnişi kırmak için işçi alımı duyurusu yapıyorlar.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Hak İş'e bağlı Öz İplik Sen'den istifa ederek BİRTEK-SEN'e geçen Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı 27 Kasım'da başlattığı direniş sürüyor. BİRTEK-SEN yetkileri ve işçi temsilcilerinin Özak Tekstil yöneticileriyle bugün akşam saatlerinde yaptığı ilk görüşmede anlaşma sağlanamadı. İşveren, işten atılan kadın işçinin işe geri alınması, baskı ve mobbingin son bulması, iş bırakma eyleminde geçen günlerin ücretlerinin ödenmesi taleplerini kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler direnişe devam etme kararı aldı.

'İŞÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARINI DAYATIYORLAR'

Görüşmenin ardından fabrika önünde toplanan işçilere seslenen BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "Fabrika daha önce İŞKUR'dan ceza yemiş. Bu fabrikanın bir sürü usulsüzlüğü var. Bu fabrikanın daha önce iki arazisi teşvik kapsamında yatırım yapmasına rağmen zamanı geçmiş olduğu halde yapılmamış. Yani bu fabrikanın yönetimi; devletten, bu halkın bütçesinden, hepimizin vergilerinden teşvikle onlara aktarılan paraları bile iç eden bir fabrika. Bu da yetmezmiş gibi işçilere kölelik koşullarını dayatan bir fabrika." dedi.

fe20d1af-2357-48e5-a494-45575ba6051b.jpg

'ÖZAK PATRONUNUN İŞÇİ DÜŞMANLIĞINA ORTAK OLMAYIN'

Özak Tekstil'in direnişi kırmak için işçi alımı duyurusu yaptığını belirten Türkmen, şunları söyledi:

"Duyuruda fabrikanın adını bile yazmıyorlar. Fabrikanın adını bile yazmaya utanıyorlar, yanındaki tekstil fabrikasının ismin yazıyorlar. Buraya iş başvurusu yapmayı düşünen işçilere sesleniyoruz. Bu işçiler bu köleliğe karşı direnirken, hak arayışını sürdürürken hiç kimse gelip bu fabrikada iş başvurusu yapmasın. Çünkü bu, burada ekmeği için mücadele eden işçilerin ekmeğine kan doğramaktır. Ekmeği ile oynamak demektir. Özak patronunun bu işçi düşmanlığına kimse ortak olmasın, Özak işçilerin direnişini desteklesin."

2aaa2404-9c77-4d53-96a4-3ebfb2d605ba.jpg

'SİZİN YERİNİZ DİRENİŞTEKİ İŞÇİLERİN YANI'

İçerdeki işçilere de seslenen Türkmen, şöyle dedi:

"Dışardaki işçiler sadece kendileri için değil, içerdeki işçilerin de hakları için direniyor. Herkesi bu birliğe davet ediyoruz. Eğer onlar da bize destek verirse bu direniş daha kısa sürede başarıyla sonuçlanır. Sonucunda Özak'taki, Urfa’daki bütün işçiler kazanır. O yüzden Urfa’daki bütün işçilere sesleniyoruz: Sizin asıl kader birliği yaptığınız işçiler burada. Sizin aynı kaderi, aynı yoksulluğu paylaştığınız işçiler burada. Aynı kölelik ve sefalet koşullarını paylaştığınız işçiler burada. Ve izin yeriniz buradaki işçi kardeşlerinize desteklemek."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar