Özak Tekstil işçileri mobbingi anlatıyor: 'Salak, aptal, geri zekalı diye hakaret ediyorlar'

Direnişteki Özak Tekstil'deki kadın işçiler maruz bırakıldıkları mobbingi anlattı. İşçiler, yöneticilerin kendilerini özel hayatlarını ifşa etmekle ve sicillerini kirletmekle tehdit ettiğini, 'salak, aptal, geri zekalı' diye hakaret ettiğini belirtti.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Urfa'da Hak İş'e bağlı Öz İplik Sen'den istifa ederek BİRTEK-SEN'e geçen Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı başlattıkları direniş dördüncü gününde. Valiliğin dört günlük eylem ve etkinlik yasağından sonra jandarmanın dün işçileri coplayarak üç sendika yöneticisini gözaltına almasının ardından direniş bugün de jandarma ablukasında sürüyor.

'KIZ KARDEŞİMİ İFTİRAYLA TEHDİTLE İSTİFA ETTİRDİLER'

Artı Gerçek'e konuşan işçilerden Şeyma Çavur, "Sendikamızı içeri alana kadar direnişimiz sürecek. İçerde kadın işçilere dönük baskılar tehditler var. Ben kız kardeşim ile birlikte bu fabrikaya girdim. Kız kardeşimi iftirayla işten attılar. Kardeşimin bir yılı doldu ve tazminat vermemek için tehditle işten attılar. Kendi rızasının dışında istifa ettirildi. İstifa dilekçesini ağlayarak imzaladı" dedi.

'ÖZEL HAYATINI İFŞA EDERİZ, AİLELERİNİZE SÖYLERİZ'

Kadın işçilerin özel hayatları ile tehdit edildiğini dile getiren Çavur, 'İlişkileri olan arkadaşlarımız özel hayatları ile tehdit ediliyorlar. 'Sizi ifşa ederiz, ailelerinize söyleriz' diye tehdit ediyorlar. Fabrikadaki yönetici, şef, müdür ağızlarına geleni söylüyor işçilere. Kadın erkek fark etmeksizin ağza alınmayacak hakaretlere maruz kalıyoruz. 'Salak', 'aptal' diye hakaretler ediyorlar. Erkek çalışmalara, 'şerefsiz, gerizekalı' diye hakaretler edildiğine tanık olduk" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-30-at-16-15-18.jpeg
Şeyma Çavur

'YEMEKLERDE KURT ÇIKTI, SERVİS SORUNU BİTMİYOR'

Çavur, yemek ve servis sorunu da yaşadıklarını dile getirerek, "Yemeğimiz çok kötü çıkıyor. Ekmeğin içinden sinek çıktı. Yemeklerde kurt çıktığı oluyor. Servis sorunumuz bitmiyor. İş çıkışından sonra yarım saat, 45 dakika fabrikanın önünde servis bekliyoruz. Her gün bu sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Artık bir şeylerin düzelmesi gerekiyor. Bu böyle gelmiş ama böyle gidemez. İzin vermeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz" dedi.

whatsapp-image-2023-11-30-at-16-14-35.jpeg
Berivan Karakurt

'SİCİLİMİZİ KİRLETMEKLE TEHDİT EDİYORLAR'

İşçilerdem Berivan Karakurt da "Bir arkadaşımızı hakaretle, küfürle, tehditle işten attılar. Gece 12.00'ye, 01.00'e kadar mesaiye bırakıyorlar. Ne zaman mesai bitecek dediğimiz zaman da, 'Memnun değilseniz gidin çakışınızı alın' diyorlar. Çıkışımızı aldığımız zaman da sicilimizi kirletmekle tehdit ediyorlar. Bunların hepsine direnmek için buradayız. Yıkılmadık, yıkılmayacağız. Şu an dördüncü günümüz. Dört gün değil 14 gün de olsa direnişimize devam edeceğiz. Seher arkadaşımızın yeniden işe alınmasını istiyoruz. Geçtiğimiz sendikamızın (BİRTEK-SEN) içeri alınmasını istiyoruz. Üstümüzdeki tehdit, baskı ve mobbing uygulamalarının kalkmasını istiyoruz" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-30-at-16-36-55.jpeg
Funda Bakış

'HAKARETELERİN ARDI ARKASI KESİLMEDİ'

İşçilerden Funda Bakış ise "İçeride çalıştığımız ortamda bir çok hakarete maruz kaldık. Gece üçlere, dörtlere kadar çalıştık. Yapılan hakaretlerin ardı arkası gelmedi. Bir arkadaşımızı işten çıkardılar. Birbirimize destek olmak için iş bırakma eyleminde bulunduk. Dört değil,10 gün de olsa burada direnmeye devam edeceğiz. Kazanana kadar da direneceğiz" dedi.

whatsapp-image-2023-11-30-at-16-18-16.jpeg
Çayan Dursun

'İŞÇİLER TEHDİTLERE RAĞMEN DAĞILMADI'

BİRTEK SEN Bölge Temsilcisi Çayan Dursun eylemdeki son durumu şöyle anlattı:

"Sabah saatlerinde asker ve polis yığdılar buraya. İki-üç TOMA getirdiler. İşçilerin fabrika önünde duramayacağını ve müdahale edeceklerini söylediler. Ama işçiler kararlı bir şekilde durdu. EMEP Milletvekili Sevda Karaca destek için buradaydı. İşçiler tehditlere karşı dağılmayarak karşılık verince müdahale etmekten vazgeçtiler. Şu an işçiler fabrika önünde oturuyorlar. İşverenle diyalog kurmak için sendikanın girişimleri devam ediyor. . Bekleyişimiz sürüyor."

'700 İŞÇİNİN 500'Ü BİRTEK-SEN'E ÜYE, MUHATAP BİZİZ'

İşçilerin istifa ettiği Öz İplik İş sendikasının 'muhattap biziz' açıklamasına yanıt veren Dursun, "İşyerinde ciddi bir mobbing ve baskı uygulanıyor. Özellikle kadın işçi arkadaşlara dönük ciddi bir taciz ve tehdit var fabrika idarecileri tarafından. Daha önce içerde örgütlü olan Öz İplik İş'in işçilerin yanında durmamasından dolayı işçiler sendikamıza üye oldu. Fabrikada çalışan 700 işçiden 500'ü bizim sendikamıza üye. Fabrikada çoğunluk sendikamızda olduğu için işin muhattabı biziz. Bizim de talebimiz net. İşçilerin üzerindeki baskının ve sendika değiştirmeye dönük işveren baskısının kalkmasını istiyoruz. Aynı zamanda sendikamıza üye oldu diye işten atılan bir arkadaşımız var. Bu arkadaşımızın da işbaşı yaptırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar