Özak Tekstil işçilerine HEDEP, CHP, TİP ve EMEP’ten destek

Sendika değiştirdikleri için baskı ve mobbinge maruz bırakılan Özak Tekstil işçileri direnişin ikinci gününde fabrika önünde açıklama yaptı. İşverenle görüştürülmeyen HEDEP Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar: "İşçileri tanımayan patronu biz de tanımıyoruz"

Ali GÜZEL


URFA - Hak İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikası'ndan istifa edip BİRTEK SEN'e üye olukları için baskı ve mobbinge maruz bırakılan Özak Tekstil işçileri, iş durdurma eyleminin ikinci gününde. İşçilere, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi de (EMEP) destek verdi.

'MOBBİNG SON BULMALI'

İşverenle görüşme talebi kabul edilmeyen HEDEP Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, “Patronun karşısındayız. Sorunu çözmek için buradayız. İşçilerin anayasal hakları bir an önce sağlanmalı. Mobbing son bulmalı. İşçiler ile görüşmeyen, işçileri tanımayan patronları biz de tanımıyoruz. İşçiler üzerinde baskı devam ettikçe, işçiler eylemlerinin sürdürdükçe bizde onlara destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

'SARI SENDİKALARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’

Kadın işçiler adına konuşan Funda Bağış, özellikle kadın çalışanların mobbinge maruz kaldığını dile getirerek, "Uzun yıllardır fabrikada çalışıyorum. Haklarımız için sendikaya üye olduk. Sendikaya geçtikten sonra sorunlar ile karşı karşıya kaldık. Başka sarı sendikalar ailelerimizi arayarak üye olduğumuz sendikadan istifa etmeye zorladı. Ama biz vazgeçmedik. Sonuna kadar sarı sendikalara karşı mücadele edeceğiz" dedi.

'İŞÇİLERİN YAŞADIKLARINI HER YERDE ANLATACAĞIZ’

İşçilerden Halil Karataş ise Öz İplik İş’in işçilerden yana değil patrondan yana olduğunu söyledi. Özak Tekstil’in dünyaca ünlü Levi’s markasına üretim yaptığına dikkat çeken Karataş, "Bu marka burada yaşanan haksızlıkları, hukuksuzlukları, işlenen suçları daha duymadıysa bir kez daha sesleniyoruz. Eğer sizin de sorumluluğunuz olan bu baskılar sona ermezse basında isminiz daha çok çıkacak. Markanızın adını sosyal medyada, basında daha çok duyacaksınız. Levi's'ın üretildiği fabrikada işçilerin yaşadıklarını her yerde anlatacağız. Mağazalarınızın önü de dahil. Taleplerimiz karşılanana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

'ÖZAK KAZANIRSA BÜTÜN İŞÇİLER KAZANACAK'

BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen de şunları söyledi:

"İşçilerin hangi sendikaya üye olacağına patronların karar veriyor. Sarı sendikalar da patron ile işbirliği yaparak zulme ortak oluyor. Özak işçileri bu düzene karşı mücadele ediyor. Bütün işçiler Özak işçileri ile birlikte direnmeli. Özak kazanırsa bütün işçiler kazanacak. Herkes Özak işçilerin haklı mücadelesinin yanında olmalı. Ne kadar zor olursa olsun Özak işçileri direnecek. İşten atılan arkadaşımız işine geri dönene kadar direnmeye devam edeceğiz. Bizi sınıyorlar, 'iki günde bırakırlar' diyorlar. Ama biz direneceğiz. Bugünden itibaren kampanyaya başlayarak direnişi Türkiye gündemine sokacağız. Bugünden itibaren,i şten atılan arkadaşımızın işine geri gelene kadar, sendika baskısı son bulana kadar direneceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar