Çapaklı, yedi gündür direniyor: Baskı ve mobbinge karşı hakkını arayan madenci işinden kovuldu

Çapaklı, yedi gündür direniyor: Baskı ve mobbinge karşı hakkını arayan madenci işinden kovuldu
Yayınlanma:
A+ A-
Bağımsız Maden-İş üyesi Erdoğan Çapaklı, yaşadığı baskı ve mobbinge karşı hakkını aradığı gerekçesiyle Özyeğin/ Fiba Holding’in ortağı olduğu Polyak Madencilik tarafından işten çıkarıldı. Çapaklı, işe iadesi için yedi gündür direniyor.

Artı Gerçek- İzmir Kınık'taki Özyeğin/ Fiba Holding’in ortağı olduğu Polyak Madencilik tarafından hakkında dört tutanak tutularak işten çıkarılan Erdoğan Çapaklı, işe iadesi için direniyor.

Madenin önünde işe geri alınmak için yedi gündür nöbet tutan Çapaklı, "Kesinlikle POLYAK yönetiminin müzakere zeminini hazırlamasını istiyorum" dedi.

Çapaklı 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde şu açıklamalarda bulundu:

"Diyalog yolumuz açık. Burada yapacağımız bütün fiili eylemler hem POLYAK yönetimine hem de bizlere zarar verecektir. Haklıyız, haklı olduğumuz için de zarar görmüyoruz, ama burada POLYAK yönetimi zarar görüyor. Bizler de rahatsız oluyoruz, bölge halkı da rahatsız oluyor. Bu rahatsızlığın bir an önce bitirilmesini istiyoruz.

İşçi olarak benim işyerindeki disiplin kurallarına aykırı davranışım kesinlikle yok.4 yıl boyunca herhangi bir hukuksuz işlemim asla ve asla yok. Burada yapılan fiili işlem kesinlikle Anayasa ve işçi kanunlarına aykırı davranıştır. Benim arkamdan 4 tane tutanak tutup, bunu hiçbir şekilde disiplin kurulları çerçevesine almadan, fiili olarak işçiden savunma almadan, kendi kafalarına göre, hiçbir şekilde bildirim yapmadan işçiye bunu yapmışlardır. Bu hukuksuzluğu göstermektedir.”

Çapaklı, hakkında tutulan tutanaklara itiraz ederken, “Ben işlerimi kesinlikle işyerinin koyduğu kurallar çerçevesinde ilerlettim. Buna kesinlikle kimse itiraz edemez. 4 yıl boyunca herhangi bir hukuksuz işlemim yoktur” dedi. (ANKA)

Öne Çıkanlar