DEDAŞ grevi bölmenin peşinde: Sendikadan istifa eden işçiler işe geri alınıyor

DEDAŞ'ta çalışan işçiler maaşlarının ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylemlerini sürdürüyor. DEDAŞ, işten çıkardığı bazı işçileri sendikadan istifa etmek koşuluyla yeniden işe almaya başladı. İşçiler ise eylemi sürdürmekte kararlı.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'nde (DEDAŞ) işçileri 21 Temmuz'dan bu yana eylemlerini sürdürüyor. İşçiler bugün de DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde toplandı. İşçiler, "İşçiyiz, haklıyız, hakkımızı isteriz", "DEDAŞ işçisi hak kavgasında" sloganları attı.

İşten çıkarılan işçilerden Cihan Güngör, Artı Gerçek’e konuştu. Güngör, bazı işçilerin, işçilerin örgütlenmeye başladığı DİSK Enerji Sen'den istifa ettirilerek işe geri alındığını söyledi.

'BİZİ KENDİ İÇİMİZDE PARÇALAMAK İSTİYORLAR'

Güngör, “Geri alınan işçi arkadaşlarımız var. Grevde olan bütün arkadaşlarımızı gün bazında ayırıp ilk günden itibaren gruplar halinde işe geri alacaklarını söylediler. Bizi kendi içimizde parçalamak istiyorlar. İşe geri alınan işçilere de sendika üyeliğini sonlandırma şartı koşulmuş. Sendika üyesi ise işe geri alınmıyorsun. Sayımızın biraz düşmesi de bundandır. Geri işe alınanlar var. Bu haksızlıklara karşı eylemlerimiz sürecek” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-07-27-at-10-10-16-1.jpeg

Cihan Güngör

İŞÇİLERİ BİR ALT FİRMADAN DİĞERİNE GEÇİRMİŞLERDİ

Geçtiğimiz günlerde Artı Gerçek'e konuşan DİSK Enerji Sen Örgütlenme Uzmanı Cihan Çiçek, DEDAŞ'ın sendikanın yetki almasını engellemek için işçileri işçileri Yonca adlı alt firmadan Dicle Kök adlı alt firmaya geçirdiğini anlatmıştı.

whatsapp-image-2023-07-27-at-10-10-17.jpeg

YEŞİL SOL PARTİ'DEN DESTEK ZİYARETİ

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren ve Yeşil Sol Parti Diyarbakır Eş Sözcüsü Abbas Şahin de grevdeki işçileri ziyaret etti. Milletvekili Eren, "Binlerce DEDAŞ emekçisi sosyal ve sendikal haklarının tanınması için 6 ilde iş bırakma eylemi yaptılar. 200 emekçi arkadaşımız işten atıldı. Bugün DEDAŞ tarafından işçilere uygulanan bu zulüm devam ettirilmek isteniyor. İşçiler emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Kentin bütün sivil toplum örgütlerine çağrımız emekçilerin yanında yer almalarıdır. Bizler Yeşil Sol Parti olarak emekçilerin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar