Direnişte zehirlenen işçilerin davası görüldü

Direnişte zehirlenen işçilerin davası görüldü
Barutçu Tekstil’de sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan ve geçtiğimiz yıl fabrika önündeki direniş sırasında kapağı açık bırakılan amonyaktan zehirlenen sekiz işçinin davası görüldü. Duruşma karar için 17 Eylül'e ertelendi.

Ezgi BULUT


BURSA - Bursa'da Barutçu Tekstil'de çalışan sekiz işçi Öz İplik İş Sendikasına üye olduktan sonra işten çıkarıldı. Fabrika önünde direnişe başlayan işçiler eylemin 107'nci gününde 30 Ocak 2023'te zehirlendi.

İşçilerin, bir kamyonun arkasında bulunan amonyak yüklü iki tankın açık bırakılması nedeniyle zehirlendikleri ortaya çıktı. Bunun üzerine işçiler, işveren hakkında suç duyurusunda bulundu. Barutçu Tekstil A.Ş. yetkilileri hakkında 'silahla kasten yaralama' suçundan hapis cezası istemiyle açılan davaya davaya devam edildi. Bursa 23'ncü Asliye Ceza Mahkemesi, sanıkların son savunmalarının alınması ve kararın açıklanması için duruşmayı 17 Eylül'e erteledi.

'İŞVEREN İŞÇİLERİN SAĞLIĞINA KAST ETTİ'

Adliye önünde açıklama yapan Öz İplik İş Bursa Şubesi Örgütlenme Uzmanı Serkan Açıcı, şöyle dedi:

"Taleplerini dile getirmek için fabrikanın önünde eylem yapan işçilerin bulunduğu kamusal alanda şirket yetkilileri tarafından kapakları açık bırakılan iki adet amonyak tankı bir kamyonetin arkasında saklanarak, eylemdeki arkadaşların zehirlenmesine neden olunmuştur. Hastaneye kaldırılan işçilerin hafif zehirlenmeye maruz kaldığı doktor raporu ile tespit edilmiştir. İşveren 'benim altı fabrikam, sekiz şoförüm var, şoförlerin başında sorumlu kişiler var' diyerek suçu yine verilen görevi yapmaktan başka seçeneği olmayan işçilerin sırtına yıkmaya çalışmıştır. Çünkü o işçiler işlerini kaybetmekten, patronlarının ekonomik gücünden korkmaktadırlar. İtiraz etmek ya da verilen görevi reddetmek gibi bir seçenekleri yoktur. Burada işverenin kastı vardır. Sendikal örgütlenme önüne türlü engeller çıkararak suç işlemiştir. Çalışma hakkını talep eden işçilerin sağlığına kast etmiştir. Adalet sisteminden güçlü olanın değil, haklı olanın yanında olmasını bekliyoruz. İşverenin işlediği fiiller nedeniyle cezalandırılmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar