Efe Demir için Yapı Kredi önünde eylem: Düzeniniz batacak

Yayınlanma:
A+ A-
PE Banka Emekçileri Dayanışma Ağı'nın çağrısıyla Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük binası önünde 'Düzeniniz batacak Efe'ler yaşayacak' pankartı açıldı. TKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Batur, konuşmasında Koç Holding'i devlete benzetti.

Artı Gerçek - Yapı Kredi Bankası'nın iştiraki Yapı Kredi Teknoloji şirketinin Bireysel Krediler Tahsis Uygulama Geliştirme Müdürü Efe Demir'in ardında bir ifşa mektubu bırakarak intihar etmesinin ardından banka emekçileri apı Kredi Bankası Genel Müdürlük binası önünde bir araya gelerek eylem yaptı.

Banka Demir'in ölümüyle ilgili iddiaları yalanlarken bugün Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı'nın çağrısı ve TKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adaylarının katılımıyla Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük binası önünde bir araya gelen emekçiler ölümünün ardından "Efe Demir'in Hesabını Soracağız" başlıklı bir eylem düzenlendi.

Eylemde "Maske düştü: Kral çıplak, Düzeniniz batacak, Efe'ler yaşayacak!" yazılı pankart açıldı.

Eylemde sözü öncelikle Banka Emekçileri Dayanışma Ağı adına Ezgi Çelebi aldı. Çelebi konuşmasında Efe Demir'in ölümünün tüm banka emekçilerini derinden yaraladığını ve aynı zamanda öfkelendirdiğini dile getirdi. Çelebi banka patronlarının emekçileri insanlık dışı koşullarda çalıştırmalarının önüne geçmek için tüm banka emekçilerine bir araya gelme çağrısı yaptı.

'KOÇ HOLDİNG, DEPREMDE ÇADIR SATAN DEVLET GİBİDİR'

Ardından sözü aynı zamanda eski Koç Holding grubu çalışanları olan TKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayları Ahmet Batur ve Ünsal Uslu aldı. Bu düzendeki çürümenin boyutlarından bahseden Batur ve Uslu, Efe Demir'in ölümüyle maskesi düşen ve gerçek yüzleri ortaya çıkan Yapı Kredi patronlarının masallarıyla artık kimseyi ikna edemeyeceğini, bunun teminatının ise emekçilerin bir araya gelmesinden geçtiğini vurguladı. Batur ve Uslu konuşmalarında emekçilerin mücadelesini yükseltmek ve emekçilerin yönetme iradelerini göstermek adına TKP milletvekili adayları olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Ahmet Batur konuşmasında Efe Demir'in yaşamına son vermeden önce yazdığı mektuptan "Toplumsal sorumluluğunu üst seviyede olarak lanse ettiğimiz bankamızın yukarıdaki aksiyonlarının hiçbirini depremde zarar görmüş tek bir yurttaş mutlu olsun diye almadı. Hepsi tamamen ticari ve stratejik hamlelerdir" sözlerini alıntılayarak "Koç Holding devlet gibidir, çadır satan Kızılay'ın devleti gibidir" dedi.

NE OLMUŞTU?

Yapı Kredi Bankası’nın teknoloji iştiraki Yapı Kredi Teknoloji şirketinde çalışan mühendis Efe Demir'in, depremzedelerin kredilerinin ertelenmesini istediği için mobbinge uğradığı ve ağır şartlarda çalıştırıldığı iddia edilmişti. Uğradığı baskıya dayanamayan Demir'in sinir krizi geçirerek intihar ettiği belirtilmişti. Efe'nin Sesi isimli Twitter hesabından Demir'in bankayla ilgili ifşa mektubu yayınlanmıştı.

Yapı Kredi ise 'mobbin nedeniyle intihar'ı yalanlamış, "Gerçeklikten uzakta, insan hayatını kullanarak itibar zedelemeye odaklanan bu sosyal medya
paylaşımının ivedilikle kaldırılmasını talep eder, aksi halde konuyla ilgili tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz" diyerek İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nden paylaştıkları yazıyı kaldırmasını istemişti (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar