Eğitim Sen, ÇEDES projesine karşı İzmir'e yürüyor

Yayınlanma:
A+ A-
ÇEDES Projesine karşı 'Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık' talebiyle Ankara'dan İzmir'e yürüyen ve 16 Eylül'de İzmir'de miting yapmaya hazırlanan Eğitim Sen üyeleri Eskişehir'de karşılandı. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, "Eğitim sisteminin

Özge Zaim


ESKİŞEHİR - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" (ÇEDES) projesiyle imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu hocalarının okullarda "manevi danışman" olarak okullarda görevlendirilmesine tepkiler sürüyor. Eğitim Sen, "Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık" talebiyle 16 Eylül'de İzmir'de miting yapmaya hazırlanıyor. Ankara'dan İzmir'e yürüyen Eğitim Sen yönetici ve üyeleri bu akşam saatlerinde Eskişehir'e ulaştı.

PANKART GERİLİMİ

2-001.jpg

Alaaddin Parkı'da karşılanan Eğitim Sen üyeleri, Yediler Parkı'na yürümek istedi. Polis, Eğitim Sen üyelerinden pankartları indirmelerini isteyince gerginlik yaşandı. Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan polis ile tartıştı. Eğitim Sen üyeleri pankartları indirerek yürüyüşe devam etti.

'LAİK OLMAYAN EĞİTİM BİLİMSEL VE DEMOKRATİK DE OLMAZ'

Yürüyüşün tamamlanmasının ardından Yediler Parkı'nda açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, ÇEDES Projesi'ni eleştirerek "Laik olmayan bir eğitim sistemi, bilimsel olmadığı gibi demokratik de olmaz. Laik olmayan bir eğitim sistemi demokrasiye hizmet etmeyerek bireylerin inançlarını özgürce yaşamasını engeller. Laik olmayan bir eğitim sisteminde çocuklar itaat etmek üzere yetiştirilir. Bu çocuklar gelecekte ekonomik ve demokratik haklarını savunamazlar" dedi.

'YURT GENELİNDE İMZA KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ'

Eskişehirlileri 16 Eylül'de İzmir'de yapılacak "Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık" mitingine davet eden Kurul, "Devletin bütün inançlara eşit mesafede ve tarafsız olması yönündeki taleplerimizde ısrarcı olduğumuzu göstermek için 16 Eylül'de İzmir mitinginde buluşuyoruz. Eğitim sistemi ve okullarıntamamen egemen siyasi ideolojiye teslim edilmesine seyirci kalmayacağız. Öğrencilerimizin bu projeye dahil edilmemesi için veliler olarak okullara dilekçe vereceğiz. ÇEDES ve benzeri proje ve protokollerin durdurulması ve iptali için yurt genelinde imza kampanyası başlatacağız" diye konuştu.

Öne Çıkanlar