HABER-SEN: PTT ‘görevde yükselme sınavı’nda eşitlik ilkesini ihlal ediyor

HABER-SEN: PTT ‘görevde yükselme sınavı’nda eşitlik ilkesini ihlal ediyor
HABER-SEN, PTT'nin yapacağı görevde yükselme sınavına tepki göstererek, eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini kaydetti. HABER-SEN Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Uluğ, “Duyuruda yer alan şart, Anayasa ve yasaya aykırıdır” dedi.

Artı Gerçek - Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Diyarbakır Şubesi ve HABER-SEN Van 7 Nolu Şube 399 sayılı kanuna tabii olarak çalışan emekçilerin görevde yükselme hakkının engellenmesine ilişkin Posta İşleme Dağıtım Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır’da yapılan açıklamada konuşan HABER-SEN Merkez Yürütme Kurulu Üyesi İbrahim Halil Doğan, 399 sayılı kanuna tabii personellerin adeta kurumda yokmuş gibi yükselme haklarının ellerinden alındığını vurguladı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Varol Öztorun ise bir sınav olacaksa liyakatin de olması gerektiğinin altını çizerek, "Liyakatin olmadığı yerde torpil vardır, her emekçinin yükselme şansı olması gerekir" dedi.

‘DUYURUDA YER ALAN ŞART, ANAYASA VE YASAYA AYKIRIDIR’

Açıklamayı okuyan HABER-SEN Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Uluğ, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü'nün yapacağı görevde yükselme ve pozisyon değişikliği sınavlarına ilişkin duyurusunda 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) tabii personeller için görevde yükselme sınavı açılmadığını, sadece idari hizmet sözleşmeli personel için açıldığını belirtti.

"399 Sayılı KHK'ye tabii personele de atanma taleplerinin, İdari Hizmet Sözleşmeli statüye geçme talebinde bulunmaları halinde değerlendirmeye alınacağı söylenmektedir” diyen Uluğ, şunları söyledi:

“399 Sayılı KHK'ye tabii personele iki seçenek sunulmaktadır: Ya görevde yükselebilmek için İdari Hizmet Sözleşmeli statüye geçeceksin ya da görevde yükselemeyeceksin. İdari hizmet sözleşmesine geçmek istemeyen personelin yükselmesinin önüne geçilmekte, sözleşme hürriyetini yok saymakta, eşitlik ilkesi ihlal edilmektedir. Yasaların uygulanma şeklini göstermek üzere çıkartılan yönetmeliğin yasalara aykırı düzenlemeler taşıyamayacakları en temel hukuk ilkelerinden biridir. Duyuruda yer alan şart, Anayasa ve yasaya aykırıdır.”

‘SAYININ ARTMASINI TALEP EDİYORUZ’

Uluğ, PTT’nin hızlıca atması gereken adımları şöyle sıraladı:

"PTT’nin sınava il dışında katılımcı olan bütün posta emekçilerine harcırah ödemesi yapması gerekir.

PTT ağır iş yükünden kaynaklı bir an önce personel alımına gitmelidir.

Kurum tarafından İdari Hizmet Sözleşmeli Başpostacı, Başmühendis Ve Teknik Şef Görevde Yükselme Sınavları Duyurusunda 250 Başpostacı, 40 Başmühendis ve 40 Teknik Şef kadrosunun eksik olduğu, bunun sayısının artırılması talep ediyoruz."

VAN

HABER-SEN Van 7 Nolu Şube de açıklama yaptı. Şube binasında yapılan açıklamada, HABER-SEN 7 Nolu Şube Başkanı Hamit Aker ortak basın metnini okudu.(MA)

Öne Çıkanlar