Hendek'teki işçi katliamının üzerinden 1 yıl geçti

Hendek'teki işçi katliamının üzerinden 1 yıl geçti
Yayınlanma:
A+ A-
Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası önüne giden aileler, mücadelelerinin başka iş cinayetleri yaşanması için olduğunu söyledi.

Sakarya Hendek'teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı patlamanın birinci yılında aileler ve avukatlar fabrika önünde açıklama yaptı. 

'Hendek için adalet' pankartıyla fabrikaya yürüyen aileler, "Bu fabrika defalarca patladı. Burada 4 kere 5 patladı burası. İtfaiyeyi sokmadılar. Davamız kimse ekmeğini kazanırken öldürülmesin diyedir" dedi.

"Verilecek hiçbir ceza içimizi soğutmayacak. Ama bundan sonra aileleriniz için adalet aramayın diye bize ses olmak zorundasınız" ifadelerinin kullanıldığı açıklamadan sonra aileler, hayatını kaybeden 7 işçinin anısına patlamanın yaşandığı fabrikanın içine karanfil attı.

‘SİZ KAN KAYBETMEDİNİZ, CAN KAYBETMEDİNİZ DİYE GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ’

Halis Yılmaz'ın kardeşi Mervenur Yılmaz fabrika önünde yaptığı açıklamada verdikleri mücadelenin sadece kendileri için olmadığını vurgulayarak, "Şu zamana kadar son yıllarda iş cinayetlerinde ölen kişilerin istatistikleri hakkında bir bilginiz var mı? Onlarca, yüzlerce kişi sırf kar hırsı yüzünden toprağın altında şu an. Hiç biri hakkında hanginizin bilgisi var? Kaçını haber yaptınız veya kaçı kayıtlara geçti? Bu saatten sonra verilecek hiçbir ceza bizim içimizi soğutmayacak veya bizim kayıplarımızı bize geri getirmeyecek. Ama bundan sonra yarın bir gün sizler kendi aileleriniz için sevdikleriniz için adalet aramayın diye bize ses olmak zorundasınız. Yarın bir gün pişkin patronlar karşınızda 'Çalışmasaydı burada' diye, 'Ben mağdurum' demesin diye para hırsı yüzünden almadığı önlemleri, 'Bu işin doğasında var' demelerini, sizin yüzünüze bunları söylemesinler diye bu mücadeleye katılmak zorundasınız. Siz kan kaybetmediniz, can kaybetmediniz diye görmezden gelemezsiniz. Bu mücadele sadece ailelerimizin mücadelesi değil, geçmişte iş cinayetinde hayatını kaybeden gelecekte kaybedebilecek işçilerin adalet mücadelesidir. Bugün hepsinin yükü bizim boynumuzda şu an" ifadelerini kullandı.