İliç'te kapasite artış onayını Murat Kurum'un verdiği belge ortaya çıktı

İliç'te kapasite artış onayını Murat Kurum'un verdiği belge ortaya çıktı
Dokuz işçiye mezar olan İliç'teki altın madeninin kapasite artışını dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un onayladığı belge ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Erzincan İliç’te 3.5 ay önce meydana gelen ve dokuz işçinin ölümüne neden olan faciada, madendeki “ÇED olumlu ve 2. Kapasite Artışı” iznini veren yetkilinin bizzat dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Murat Kurum imzalı belgeyi açıkladı. Yavuzyılmaz “İktidarın maden faciası sonrası sır gibi sakladığı bir belge vardı. Bu belgeye ulaştık. ÇED olur kararını bizzat dönemin bakanı Murat Kurum vermiş, Bakan’ın ‘Olur’ imzalı belgesi ortaya çıktı” dedi.

kurm.jpg

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre; Yavuzyılmaz şunları söyledi:

'DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI'

“ÇED Olumlu Kararında Bakanın imzası var ve bu bakımdan dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da asli kusurludur. Bu imza felaketin altına atılan imzadır. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan Bilirkişi Raporuna göre; ÇED Olumlu Kararı veren yetkililer asli kusurludur. Murat Kurum bu kararı ve imzası ile 9 madencinin şehit olduğu kazaya zemin hazırlamıştır. İliç Cumhuriyet Savcılığı Kurum hakkında fezleke hazırlamalı, bu fezleke Adalet Bakanlığı aracılığı ile TBMM’ye gönderilmeli ve Kurum’un dokunulmazlığı önce komisyonda sonra Genel Kurul’da kaldırılarak yargılanmasının önü açılmalıdır. 9 şehidin ruhu, Murat Kurum’u izlemektedir.”

Çöpler altın madenindeki heyelan faciasında bugüne kadar toprak altında kalan dokuz işçiden dördünün cesedine ulaşıldı. Beş madenciye ise hâlâ ulaşılamadı. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar