'İş cinayetleri rejimi'nde bir işçi ölümü daha: Kimyasal atık havuzuna düştü

'İş cinayetleri rejimi'nde bir işçi ölümü daha: Kimyasal atık havuzuna düştü
Yayınlanma:
A+ A-
Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde bulunan arıtma tesisindeki kimyasal atık havuzuna iki işçi düştü. İşçilerden biri öldü, diğeri yaralı kurtuldu. İSİG Meclisi, ağustos ayı raporunda, "Adeta bir iş cinayetleri rejiminde yaşıyoruz" tespiti yer almıştı.

Artı Gerçek - Türkiye'de artan iş cinayetlerine bir yenisi Adana'da eklendi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde bulunan arıtma tesisindeki kimyasal atık havuzuna iki işçinin düşmesi üzerine görevliler, durumu itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekiplerine bildirdi.

Olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, atık havuzuna düşen iki işçiyi bulundukları yerden çıkardı.

Sağlık ekiplerince yapılan kontrolde işçilerden 41 yaşındaki Y.Ş'nin (41) vefat ettiği anlaşıldı. Yaralı işçi, ambulansla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

'ADETA İŞ CİNAYETLERİ REJİMİNDE YAŞIYORUZ'

İSİG Meclisi'nin ağustos ayı raporunda, işçi sağlığı ve iş güvenliği sorununun derinleştiği vurgulanmıştı. Ağustos ayında en az 201 işçinin iş cinayetinde öldüğü belirtilen raporda şu tespitler yer almıştı:

“Geçinmek için her evde çalışan ücretli sayısı artıyor. Erkek ve kadının yanında çocukların çalışmaya başlamasıyla, aile dayanışmalarıyla (aynı evde, semtte oturma, köyle ilişkiler), yan gelirlerle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Tüm toplum işçileşiyor ve yeniden işçileşiyor! Bu noktada mücadele alanımız olan işçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG/emeğin korunması) sorunları giderek artıyor. İş cinayetleri, yaralanmalar, sakat kalmalar, meslek hastalıkları, çocuk-kadın-yaşlı-göçmen emeğinin kuralsız sömürüsü derinleşiyor. Adeta bir iş cinayetleri rejiminde yaşıyoruz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar