Enerya, 50 acil müdahale personelinin de aralarında olduğu 80 çalışanı işten çıkardı

Enerya, 50 acil müdahale personelinin de aralarında olduğu 80 çalışanı işten çıkardı
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2022 16:30
A+ A-
Denizli’de 80 doğal gaz dağıtımı şirketi çalışanının, yöneticilerin e-devletten sendika üyeliklerini kontrol etmek istemesine izin vermedikleri gerekçesiyle işten çıkarıldığı öğrenildi.

Denizli’de doğal gaz dağıtımı şirketi Enerya, aralarında 50 acil müdahale personelinin de bulunduğu 80 çalışanını işten çıkardı. İşçiler sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını, bir gün önce yöneticilerin e-devlet sisteminden sendika üyeliklerini kontrol etmek istediklerini söyledi.

Enerya, aralarında 187 Doğalgaz Acil Yardım hattında görevli acil müdahale personellerinin de bulunduğu 80 çalışanı işten çıkardı. İşçiler sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını söyledi. Firmada 15 yıldan uzun süredir çalışanların da bulunduğu işçilerin 50'sinin acil müdahale personeli olduğu, tüm kentte acil durum için sadece üç ekibin kaldığı belirtildi.

‘E-DEVLET EKRANLARINI GÖSTERMEYEN ÇALIŞANLAR GECE YARISI İŞTEN ÇIKARILMA MESAJI ALDI’

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre DİSK'e bağlı Enerji Sen'e üye olduktan sonra işten çıkarmaların gerçekleştiğini belirten işçiler, sözleşmelerinin tek taraflı feshedildiğini fakat fesih gerekçesinin kendilerine açıklanmadığını söyledi. Sendikanın iş yeri temsilcisi Volkan Hamarat “Yöneticiler çalışanları gruplar halinde çağırıp e-devlet ekranlarını görmek, sendikaya üye olup olmadıklarını belirlemek istedi. Hiçbir çalışan e-devlet ekranını göstermedi. Gece yarısı e-devlet ekranlarını göstermeyen çalışanlar işten çıkarıldıklarına dair SGK'dan mesaj aldı” ifadelerini kullandı.

SENDİKA ÜYESİ OLMAYAN İŞÇİLERİ DE ÇIKARDILAR

E-devlet ekranını göstermeyen personel arasında sendika üyesi olmayanların da bulunduğu, onların da iş akitlerinin feshedildiği öğrenildi.

İşçiler yasal yollara başvuracaklarını ve haklarını arayacaklarını belirtti.