İzmir Şehir Hastanesi'nde iş bırakan 12 işçi işten çıkarıldı

İzmir Şehir Hastanesi'nde iş bırakan 12 işçi işten çıkarıldı
İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde çalışma koşulların düzeltilmesi için iş bırakan 12 işçi taşeron firma tarafından işten çıkarıldı. İşçiler yarın eylem yapacak. Çıkarılan işçilerden Mustafa Çayan Karabulut, yaşadıkları sorunları Artı Gerçek'e anlattı.

İZMİR - Gama-Türkerler Holding ortaklığı tarafından inşa edilen İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi, bir türlü tamamlanamayan inşaatı, ulaşım sorunu, ertelenen açılışı, ödenmeyen işçi maaşları, personel ve cihaz sorunları ile gündemden düşmedi. Bayraklı Şehir Hastanesi bu kez işçi eylemleri nedeniyle gündemde.

Hastanede çalışan taşeron işçiler maaşların düşüklüğü ve çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle iki gün önce iş bırakma eylemi yaptı. Hak İş’e bağlı Hizmet İş’e üye olan işçiler hem maaşlarında iyileştirme hem de üzerlerindeki iş yükünün azaltılmasını talep etti. İşçiler, taşeron şirket ve başhekimlik tarafından verilen sözler üzerine eylemi sonlandırdı.

isciler.jpg

Görüşme sonucunda taşeron ISS; asgari ücretin üzerine çıkamayacağını ancak mobbing, servis ve yemek sorunları, personel eksikliği problemini çözecekleri, ayrıca eylem yapılan iki günün ücretlerinin kesilmeyeceğinin sözünü verdi.

ÇIKARILAN İŞÇİ SAYISI ARTABİLİR

Ancak taşeron şirket ISS en az 12 işçinin iş sözleşmesini sonlandırdı. İşten çıkarılan arasında eylemlere öncülük eden işçiler de yer aldı. İşten çıkarmalara gerekçe olarak ise 'ikinci kez yapılan işe dön' çağrısına uyulmaması gösterildi. İşten çıkarılan işçi sayısının artması beklenirken işçiler yarın (28 Haziran) yeniden iş bırakma eylemine hazırlanıyor.

'BEŞ KİŞİLİK İŞİ ÜÇ KİŞİ YAPIYORDU'

İşten çıkarılan işçilerden Mustafa Çayan Karabulut, yaşadıkları sorunları Artı Gerçek'e anlattı.

Hastanenin yoğun bakım biriminde çalışan Karabulut, "Beş kişilik işi üç işçiye, üç kişilik işi de bir kişiye yaptırmaya çalışıyorlar. Sürekli olarak üzerimizde iş yükü var. Sabahları servise ulaşmak için en az iki tane otobüs aktarma yapmamız gerekiyor. Bu da günlük en az 50 TL yol parası demek. Bize yatırmış oldukları kart sadece. Temizlik yapıp, aynı zamanda hemşire hasta bakımı yaptığında hastaya pozisyon verip, hastanın temizliğini de yapabiliyoruz" dedi.

'BAŞHEKİM SÖZ VERMİŞTİ'

Başhekimin işten çıkarma yaşanmayacağına dair söz verdiğini de söyleyen Karabulut, "Başhekim bize işten çıkarmaların olmayacağını sözünü verdi ancak başhekim izinde olduğu için görüşemedik. Umudumuz sayının artmaması ama artması muhtemel. Başka birimlerde de isimler istenmiş. Cuma sabahı yeniden eyleme hazırlanıyoruz. Sendika da destek verecek. Biz ilk olarak işe geri dönmek ve çalışma koşullarımızın bir an önce iyileştirilmesini istiyoruz” diye konuştu. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar