Lezita direnişinde sendikadan sansür: Erdoğan'ı eleştiren kadın destekçiye müdahale

İzmir Kadın Platformu üyeleri, Öz Gıda İş Sendikası üyesi Lezita işçilerinin direnişine destek vermek için fabrika önünde toplandı. Platform adına konuşan Nuray Öztürk, açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirince sendika başkanı tarafından engellendi.

Artı Gerçek - İzmir Kemalpaşa’da bulunan Abalıoğlu Lezita fabrikasında, 2021 yılının temmuz ayında gelen yetki belgesine patronun itiraz etmesi sonucu açılan dava işçilerin lehine sonuçlandı. Mahkeme kararından sonra toplu iş sözleşmesinde (TİS) uzlaşıya varılamayınca sendika üyeleri grev kararı aldı.

İzmir Kadın Platformu (İKP), sendikal hakları için 44 gündür direnen Lezita işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Öz Gıda-İş Genel Başkanı Halil Çukutli ve yanındakiler ise ziyaret sırasında İzmir Kadın Platformu adına açıklama yapan Nuray Öztürk'ün konuşmasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümeti eleştirdiği gerekçesiyle, Öztürk'e müdahale etti.

'SİYASET YAPIYORSUNUZ' DEDİ, MİKROFONU ALMAYA ÇALIŞTI

Öztürk konuşmasında, “Fabrikanızda biliyorsunuz sizlerden öğrendiğimiz kadarıyla göçmen işçiler çalıştırılıyor. Bu göçmen işçiler en temel haklarınızı elinizden almak üzere kullanılıyor ama aynı zamanda onlar da bir ucuz iş gücü. Bu da AKP iktidarının bugünkü programıyla yani geçmişten bugüne zaten vardı ama Orta Vadeli Program ve 12 Kalkınma Planıyla aslında emek düşmanı politikalarının sonucudur. Yani Tayyip Erdoğan'ın şöyle bir sözü vardı hatırlatırım…” derken Öz Gıda-İş Genel Başkanı Halil Çukutli “Siyaset yapıyorsunuz” diyerek Öztürk'ün konuşmasını böldü ve mikrofonu elinden almaya çalıştı. (ANKA)

Öne Çıkanlar