Madencilerin Soma’daki özelleştirmeye karşı Ankara yürüyüşüne jandarma engeli

Madencilerin Soma’daki özelleştirmeye karşı Ankara yürüyüşüne jandarma engeli
Yayınlanma:
A+ A-
Maden işçileri, Eynez açık ocak bölgesindeki özelleştirmeye karşı Ankara'ya yürüyor. İşçilerin yolu Kırkağaç'ta jandarma tarafından kesildi. İşçiler bekleyişini sürdürüyor.

Manisa'nın Soma ilçesindeki Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devrine karşı işçiler eylemlerini sürdürüyor.

Evrensel'in haberine göre yaklaşık 100 işçi, Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Kırkağaç çamlık alanında işçilerin yolunu kesen jandarma, valiliğin kararıyla daha fazla devam edemeyeceklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TKİ ile görüşme yapamayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezinden işçilerin beklediği yanıt olumlu olmayınca Soma Şubesi de işçilerle yürüme kararı almıştı. Maden İş Soma Şube Başkanı Şevket Şahin’in Kırkağaç kaymakamı ile görüşmesi sürerken işçiler de bölgede beklemeye devam ediyor.

'3-5 ŞİRKETE PEŞKEŞ ÇEKİLSİN İSTİYORLAR'

İşçilere seslenen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin, "Biz buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz. Siz Soma’ya gelmeden, kömür çıkarmanın ne demek olduğunu bilmeden, bizi sahamızı görmeden oturduğunuz yerden yetişemiyoruz, çıkaramıyoruz diyorsunuz. Bunu diyen bir bakanımız var. Sayın bakana sesleniyoruz, çıkın gelin Soma’ya bizim çalışma şartlarımızı, sahamızı görün. Vereceksen ver özel sektöre karşı değiliz ama bizim sahamızda değil. Başka bakir sahayı versin. Ama olmaz, neden? Çünkü biz 17 sene alt yapısını yaptık. Bunu devlet yemesin, 3-5 şirkete peşkeş çekilsin diyorlar. Biz buna karşıyız" dedi.

Halktan da destek beklediklerini söyleyen Şahin, "Bize sahip çıkın. Kışın rahat rahat ısınmak istiyorsanız sahip çıkın. Bu kamu madeni giderse milli eğitime de milli savunmaya da kömür veremeyeceğiz. Bizden aldığının 3 katını özel sektörden alacak. Mücadelemiz sadece Eynez’e sahip çıkmak değil, biz Soma’ya sahip çıkıyoruz. 17 yıldır ürettiğimiz sahaya sahip çıkarken emeğe sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar