Memur Sen: En düşük memur maaşı 30 bin lira olmalı

Memur Sen: En düşük memur maaşı 30 bin lira olmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ocak ayı itibariyle en düşük memur maaşının 30 bin liraya yükseltilmesi çağrısında bulundu. Yalçın, toplu sözleşme görüşmeleri için de kamu işvereninden, piyasa gerçeklerine göre bir teklif beklediklerini söyledi.

Artı Gerçek - Memurların toplu sözleşme görüşmelerinde, kamu işvereni 14 Ağustos'ta maaş zammı teklifini açıklayacak. Ağustos ayı sonuna kadar sonuçlandırılacak toplu sözleşmeyle, memur ve memur emeklilerinin 2024 ile 2025 maaş zam oranları belirlenecek.

Tüm memur ve memur emeklilerinin sadece yüzde 16'sını temsil etmesine rağmen, çarpık toplu sözleşme düzeni nedeniyle Memur-Sen yetkili konfederasyon olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'yla toplu sözleşme masasına oturuyor. Hükümete desteğiyle bilinen Memur-Sen, bir önceki toplu sözleşme masasında dile getirdiği taleplerin üzerine yatarak, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı için de yüzde 6'ya imza atmış ve büyük tepki çekmişti.

Memur-Sen bu toplu sözleşme masasına ise 2024'ün birinci üç ayında yüzde 25, ikinci üç ayında yüzde 10, üçüncü üç ayında yüzde 15, dördüncü üç ayında yüzde 10 artış yapılması talebiyle oturdu. Memur-Sen'in bu kez bu zam talebinden geri adım atmayacağı merak konusu.

YALÇIN: PİYASA GERÇEKLERİNE GÖRE TEKLİFLE GELİNMELİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görüşmelere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kamu işvereni enflasyon rakamlarını ve piyasa gerçeklerini görerek tekliflerini belirlemelidir. Memur-Sen'in 3'er aylık ve refah payı esaslı zam teklifi kaygıları gidermeye, alım gücünü artırmaya, enflasyon baskısını sonlandırmaya dönük çözüm sunuyor" dedi.

Toplu sözleşme kapsamında 4 milyon memur ve 2 milyon 300 bin memur emeklisi bulunduğunu belirten Yalçın, aileleriyle birlikte yaklaşık 25 milyon kişinin süreci beklediğini ifade etti.

'EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRA OLACAK VAADİ TAM GERÇEKLEŞMEDİ'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "En düşük memur maaşı 22 bin lira olacak" vaadinin de tam gerçekleşmediğini belirten Yalçın, şunları söyledi: "En düşük devlet memur maaşı şu an 20 bin 352 TL. Yani bizim memurlar olarak bin 650 lira alacağımız var. En düşük maaş işe yeni girmiş bekar hizmetli üzerinden hesaplanması gerekirken; evli, eşi yardım alan memur üzerinden hesaplanmış. Bu bize göre yanlış bir hesap. 22 bin lira sözü yerine getirilsin. Pazarlıklara bunun üzerinden devam edelim. Biz en düşük devlet memuru maaşının toplu sözleşmeyle birlikte 30 bin TL civarında olması gerektiğini, bunun hakkaniyetli bir çözüm olduğunu dile getiriyoruz.”

8 bin liralık seyyanen zammın emeklilere yansıtılmamasını da eleştiren Yalçın, bu nedenle EYT kapsamında emeklilik dilekçisi veren memurların büyük çoğunluğunun dilekçelerini geri çektiğini ifade etti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar