'Motokuryelik yüksek tehlikeli iş sınıfına alınsın'

'Motokuryelik yüksek tehlikeli iş sınıfına alınsın'
Emekçi Kuryeler Derneği Başkanı Mehmet Timurtaş, motokuryeliğin henüz bir meslek olarak tanınmadığına dikkat çekerek "yüksek tehlikeli iş sınıfına alınmasını" istedi. Timurtaş, kuryeleri derneklerine üye olarak dayanışmaya çağırdı.

Artı Gerçek - İnternet üzerinden alışveriş ve evlere siparişin gelişmesiyle kamuoyunun tanıştığı motorlu kurye ya da kısaltılmasıyla motokuryeliğin bir iş kolu olup olmadığı tartışmaları sürerken motokuryeler sık sık ölümlü kazalarla gündeme geliyor.

İstanbul'da son iki yılda net sayı bilinmemekle birlikte 70'in üzerinde motokurye çalıştığı sırada öldü. Hemen hepsi trafikte seyir halindeyken yaşanan kazalarla ilgili gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle yetkililer eleştiriliyor. Trafikte ağır çalışma koşulları ve koruyucu ekipman yetersizliği ölümlerde önemli etken olarak gösterilirken uzmanlar, gerekli denetim ve bilinçlendirme kampanyalarıyla yaşanan ölümlerin önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor.

MOTOKURYELER DERNEK KURDU

Motokuryelerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm üretmek amacıyla kısa bir süre önce İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bir grup motosikletli kurye tarafından Emekçi Kuryeler Derneği kuruldu. Dernek, kuryeler arasında birlikteliği sağlayıp haklarını savunmayı hedefliyor.

Dernek Başkanı Mehmet Timurtaş, mesleğin zorlukları ve yaşadıkları sorunlara dair konuştu.

'BİZLER SADECE BİRER RAKAM DEĞİLİZ'

Yalnızca 2023 yılında 70 motokuryenin yaşanan kazalarda öldüğünü aktaran Timurtaş, 'cinayet' olarak nitelendirdiği bu ölümlü olayların 'kaza" olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Timutaş, "Arkadaşlarımızın birçoğu esnaf kurye adı altında fatura kesen kurye meslektaşlarımız olduğu için bunu iş cinayeti değil de trafik kazaları diye geçip gidiyorlar. Bizler sadece birer rakam değiliz. Bizler insanız, anayız, babayız. Bu durumu kabul etmiyoruz" diye belirtti.

'MESLEK TANIMI YOK'

Karşı karşıya kalınan tehlikelere karşı motokuryelerin yüksek tehlikeli iş sınıfına alınmasını isteyen Timurtaş, "Yaptığımız işin daha bir meslek tanıması yok. Bir an önce meslek yüksek tehlikeli iş sınıfına alınmak istiyoruz. Artık motorcuların ölmemesini istiyoruz. Bu hak gasplarına karşı dernek çatısı altında toplanıp bu hak gasplarına karşı ortak mücadele vermek istiyoruz" dedi.

'EKİPMANLARDA VERGİLER DÜŞÜRÜLSÜN'

Sigorta, ekipman ve koruyucu kıyafet gibi bir çok sorunun mevcut olduğunu söyleyen Timurtaş, "Bu malzemelerin vergileri çok yüksek. Kuryeler bu malzemelere ulaşmakta zorlanıyor. Vergilerin düşürülmesini istiyoruz. Bu kıyafetler lüks değil, hayati öneme sahip. İleri sürüş eğitimi almış olsalardı, belki de bazı arkadaşlarımız bugün hayatta olacaktı" ifadelerini kullandı.

İktidarın kuryeleri önemsemediğini belirten Timurtaş, 30 Kasım 2023 tarihinde Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Hassan Shekh Mohamud’in aracıyla çarparak katlettiği motokurye Yunus Emre Göçer'i hatırlattı. Timurtaş, "Arkadaşımıza çarpan kişi, bırakın tutuklanmayı nezarete bile alınmadı. Elini kolunu sallaya sallaya çekip gitti. Motokuryelere verdikleri değer bu kadar. Şimdi bunun neresinde adalet var? Bu kişinin tutuklanması için ne olması gerekirdi, bir tane milletvekilinin oğlu olması mı gerekirdi?" diye sordu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Tüm kuryeleri derneklerine üye olmaya davet eden Timurtaş, "Birlikten kuvvet doğar. Birlikte hareket ederek tüm bu sorunların üstesinden gelebiliriz" çağrısı yaptı. (MA)

Öne Çıkanlar