Özak işçileri, Cevahir AVM’de eylemde

Özak Tekstil işçilerinin, baskı ve mobinge karşı başlattıkları direniş sürüyor. İşçiler, Özak Tesktil'in üretim yaptığı Zara mağazasının önünde eylem yaptı.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı 27 Kasım'da Urfa’da başlattığı direniş İstanbul’da devam ediyor.

İşçiler, üyesi oldukları BİRTEK-SEN öncülüğünde Özak Tekstil’in üretim yaptığı Zara mağazasının bulunduğu Şişli’deki Cevahir Alışveriş Merkezi'nde (AVM) bir araya geldi.

İşçilerin çağrısıyla eyleme destek veren kişiler AVM’nin içinde Zara Mağazası önünde eylem yapmak istedi. Polisle yapılan müzakere sonrası işçilerden Murat Yıldız kısa bir açıklama yaptı.

YILDIZ, DİRENİŞLERİ SÜRESİNCE YAŞADIKLARINI ÖZETLEDİ

Yıldız, 67 gündür direnişlerinin sesini duyurmaya çalıştıklarını ifade etti. Murat Yıldız, Urfa’da direnişleri süresince yaşadıklarını “67 gündür kimse sesimizi duymak istemiyor. Valisi, müftüsü, kolluk kuvveti üzerimize geldi. Biz de sesimizi duyurmak için İstanbul’da Özak Holding’in önüne geldik” sözleriyle özetledi.

‘ZARA VE LIVE’S OYALAMA SÜRECİ YÜRÜTÜYOR’

Zara ve Live’s mağazaları önünde eylem yapma amaçlarını anlatan Yıldız, “67 gündür bu mağazalar bize raporlama yapacağız deyip bir oylama süreci yürütüyorlar” dedi.

Özak işçileri adına konuşan Murat Yıldız’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“İki buçuk aydır bir raporlama iki sayfa yazı bitmedi mi? Bizim sesimizi ne zaman duyacaksınız? Çocuklarımızı keyfi bir şekilde bırakıp buraya gelmedik.

YILDIZ, TALEPLERİNİ YİNELEDİ

İşçiler haklarını istiyor. Anayasa’da yer alan sendika seçme hakkımız tanınsın. İşten çıkarılan işçilerin işe geri iadesini istiyoruz. Dışarıda geçen günlerimizin de ücretini istiyoruz.”

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Açıklamanın ardından haklarını alana kadar mücadelelerinin süreceğini ifade eden Özak işçileri ve destek vermek için gelen kişiler sorunsuz bir şekilde AVM’yi terk ettiler. Mağazanın önünden ayrılan işçiler ve destekçileri “Özak işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışmamız” sloganları attı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar