Özel okul öğretmenlerinden Bakan Tekin’e: Sözünü tut

Özel okul öğretmenlerinden Bakan Tekin’e: Sözünü tut
Özel okul öğretmenleri, taban maaş haklarının geri verilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi istemiyle eylem yaptı. Öğretmenler, Bakan Yusuf Tekin’e “Sözünü tut” çağrısı yaptı.

Müzeyyen Yüce


İSTANBUL- Asgari ücret civarında maaş alan özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler, taban maaş haklarının geri verilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle eylem yaptı.

‘TABAN MAAŞA NE OLDU?’

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası tarafından Kadıköy’de yapılan basın açıklamasında ellerinde ‘Patronların insafına kalmayacağız’, ‘Öğretmenler burada taban maaş nerede’ ‘Taban maaşa ne oldu?’ yazılı afişler taşıyan öğretmenler, “Taban maaş hakkımız için buradayız’, ‘Mücadele dersini öğretmenler verecek’ sloganları attı.

img-20240422-wa0015.jpg

‘VERİLEN SÖZLER TUTULMADI’

Ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmenin özel eğitim kurumu sahiplerinin köleleri haline getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, taban maaş hakkı verilene kadar mücadele edileceği kaydedildi.

Sendika adına yapılan basın açıklamasında konuşan Burcu Çıra, “Bakan Yusuf Tekin nisan ayında meclise sunulmak üzere bize özel ve kamu öğretmenlerini statü olarak eşitleyecek bir yasa düzenlemesinin sözünü verdi. Ancak nisan ayından itibaren yaptığımız hattılatmalara herhangi bir şekilde dönüş alamadık, telefonlarımız açılmadı. Binlerce öğretmen olarak hakkımıza sahip çıkmak için okullarımızda imza kampanyası başlattık ve bugün bu imzaları bizi yanıtsız bırakan bakanlığın önüne götürdük. Saatlerce yine bir muhatap bulamadık. İmzaları danışmaya verin dediler ” ifadelerine yer verdi.

‘YASALAR PATRONLARI DEĞİL ÖĞRETMENLERİ KORUSUN’

Çıra, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve bakanlık tarafından binlerce özel sektör öğretmeninin görmezden gelindiğini belirten Çıra, şöyle konuştu:

“Bakan Yusuf Tekin’e bir kez daha sesleniyoruz; taban maaş hakkımızı alana kadar bu mücadelenden asla vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Emeğimizi, hakkımızı, meslek onurumuzu patronların insafına bırakmayacağız. Yasalar patronları değil öğretmenleri korusun. Bizim olanı alana kadar her yerde mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşasın mücadelemiz, yaşasın öğretmen sendikamız!”

‘ÖFKEMİZİ DAHA DA BÜYÜTMESİNLER’

Öğretmen Damla Topuz da taban maaş hakları verilene kadar alanlarda olacaklarına dikkat çekti, “Öfkemiz git gide büyüyor. Buradan sesleniyoruz; öfkemizi daha da büyütmesinler” dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar