Patron grev çadırının elektriğini kesti, işçiler soba kurdu

Yayınlanma:
A+ A-
Eskişehir’deki Atışkan Alçı Fabrikası'nda işçilerin grevi 6 ayı aştı. İşveren, fabrikanın önündeki grev çadırının elektriğini kesti. Soba kuran işçiler direnişi sürdürüyor.

Artı Gerçek - Eskişehir'deki Atışkan Yapı ve Endüstriyel Alçı Ürünleri San. ve Tic. AŞ'nin Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikasında çalışan 100’den fazla işçi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle 30 Haziran’da greve çıktı.

Atışkan Alçı işçilerinin grevi, fabrika önüne kurdukları çadırda 6 ayı aşkın süredir devam ediyor. Grevde 193 günü geride işçiler, işveren çadırın elektriğini kestiği için sobayla ısındıklarını söylediler. İşçilerden biri, sobada yakmak için biriktirdikleri odunları ve çadır içinde sobayla ısınan arkadaşlarını göstererek, “Odun biriktirdik. İşveren elektrik ve suyumuzu kestiği için ihtiyaçlarımızı sobadan karşılıyoruz. Normalde yazın bu naylon çadırı kullanıyorduk ama kış geldiği için bu çadırı aldık. Sobamızda tütüyor çok şükür. Odunlarımızı da çadıra istifliyoruz” dedi.

'ASGARİ ÜCERTİN ÜZERİNDEKİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETE ÇEKTİ'

Kristal-İş Sendikası’nın işyeri temsilcilisi İsmail Saraç, şunları söyledi:

“Yılgınlık yok, direnmeye devam ediyoruz. Bu işi başarmayı istiyoruz. Kasım ayı 2021 tarihinde biz, Kristal-İş Sendikası’na üye olduk. Üye olduğumuzda işveren, bize verdiği teşvik primini kesti. 6 ay boyunca, greve çıkasıya kadar primlerimizi kesti. Asgari ücret düzeyinde bir maaş alıyorduk, orantısız bir zam yaptı. Asgari ücretin üzerindeki maaşları asgari ücrete çekti.

'NAMAZ KILINAN YERİ KAPATTI'

Greve çıktığımız ilk günler iş yeri, bize elektrik, su ve diğer imkanları sağlıyordu. Süreç ilerledikçe bizlere bireysel teklifler yapmaya başladı. Bizler, olacaksa bu işin sendika ile olması taraftarıyız. Bu yüzden bireysel tekliflerini kabul etmedik. Kabul etmediğimiz için suyumuzu kesti, elektriğimizi kesti; lavabolara almadı. Namaz kılıyorduk, namaz kılınan yeri kapattı. İş yeri, başka bir sendika ile grevi kırıp işçiyi almak istedi. Bizler içeriye girmedik. 120 kişi greve çıktık, şu anda 100 kişiyiz. Bu 100 kişiden üç arkadaşımıza da mazeretler üreterek, ‘Dışarıda çalışıyor’ diye iş sözleşmesini feshettiler. Onlar için de gereken müdahale yapılacak. İçeride hukuksuz bir üretim var, bunu biz CİMER’e şikayet ettik. Bakanlıktan müfettiş geldi ve bizim dediğimiz gibi içeride grev kırıcılığı yapıldığı onayını verdi. Bunun için mahkemeye gideceğiz ve sürece devam edeceğiz." (ANKA)

Öne Çıkanlar