Sendikadan istifaya zorlanmışlardı: Erkaplan Halı işçilerinden işveren hakkında suç duyurusu

Yayınlanma:
A+ A-
Zam talebiyle beş gün önce greve başlayan Erkaplan Halı işçileri, kendilerini sendikadan istifaya zorlayan işverenleri hakkında suç duyurusunda bulundu. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve işçiler suç duyurusu sonrası Artı Gerçek'e konuştu.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Antep'te 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Erkaplan Halı işçileri 18 Ağustos'ta zam talebiyle greve başladı. İşveren işçilerin taleplerini kabul etti ancak işçileri sendikadan istifa etmeye zorladı. Grevin ikinci gününde fabrika önündeki görüşmede işletme müdürü Mehmet Uğur Güllüce, "Muhatabım değilsin" diyerek BİRTEK-SEN Genel Başkanı Türkmen'in üzerinde yürüdü. İşçiler kendilerini sendikadan istifaya zorlayan Erkaplan Halı yöneticileri hakkında bugün Antep Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

'GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYORUZ'

Artı Gerçek'e konuşan işçilerden Erdal Deniz, "Yaklaşık bir ay sonra okullar açılacak. Salça zamanı, kömür zamanı, kırtasiye zamanı, kış zamanı geliyor. Bunların hepsinin tasası bana düştü, patronlara değil. Her gün tezgahına tezgah, yatına yat, katına kat katan patronlar bunların tasası benim, sizin değil. Şimdi bir konuda anlaşalım sizinle. Gümbür gümbür geliyoruz; bu bir. Sendikadan vazgeçmeyeceğiz; bu iki. Maalesef bizde geri vites yok, arızalı. Biz hep ileri, ileri, ileri gideceğiz" dedi.

whatsapp-image-2023-08-22-at-11-53-57.jpeg
İşçi Erdal Deniz

ARABULUCU SÜRECİ DE BAŞLATILIYOR

Avukat Hasan Önder Sulu da "Erkaplan işçileri adına savcılığa sendikal faaliyetleri engelleme, hakaret ve tehdit ve çalışma hürriyetini engelleme suçundan başvuruda bulunduk. Aynı zamanda bugün arabuluculuk başvurusu yapacağız. İşe iade, sendikal tazminat, ihbar, kıdem, işçilerin tüm işçilik haklarından doğan haklar için ayrı bir başvuruda bulunacağız. Erkaplan işçilerinin işsiz olarak, yevmiyesiz olarak güneşte beklemesinin temel sebebi patronun ezberidir. İşçilerin temel haklarını ihlal ettiği durumlarda adli makamlar ya da kamu gücünü kullanan idarelerin işçiden yana tavır almaması ya da davaları çok uzun sürmesine olan güvenidir" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-08-22-at-11-53-41.jpeg
Avukat Hasan Önder Sulu

'ERKAPLAN'IN PATRONU ANAYASAYI TANIMIYOR'

Artı Gerçek'e konuşan Birleşik Dokuma Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK SEN) Genel Başkanı Mehmet Türkmen de "Erkaplan işçileri beş gün önce tıpkı diğer fabrikalarda olduğu gibi zam talebiyle dışarı çıktılar. Ve ilk gün yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandı, işçilerin talepleri kabul edildi ancak işçiler sendikamızın üyesi olduğu için içeri alınmıyorlar. Fabrikanın patronu, işçilere 'Sendika kırmızı çizgimizdir. Biz burada sendikalı işçi çalıştırmayız' diyor ve bunu açık açık işçilerin önünde söylüyor. Diğer patronlar bizzat bunu kameraların önünde itiraf ettiler. Erkaplan'ın patronu devletin ve milyonların gözü önünde anayasayı tanımadığını, yasalarla işçilere verilmiş bir hak olan sendikal hak ve hürriyetleri tanımadığını ilan ediyor ve açıkça işçileri sendikadan istifaya zorluyor" dedi.

whatsapp-image-2023-08-22-at-11-54-36.jpeg
BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen

'DİRENİŞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

İşçileri işbaşı yapmamış gibi göstermek için sahtekârlık yapıldığını söyleyen Türkmen, şöyle devam etti:

"Gece yarısı boş servisler fabrika önüne getirilip işçiler işbaşı yapmamış gibi gösteriliyor. Oysa o esnada işçiler kapı önünde içeri girmek için bekliyor. 18 Ağustos günü fabrikanın yöneticileri, müdürü işçilerle toplantı yaparken üstümüze yürüdü, provokasyon çıkarmaya çalıştılar. Erkaplan patronu ve yetkilileri işçilere olabilecek her suçu işlemeye devam ediyorlar. Biz de hukuk ve kanun tanımayan bu tutum karşısında, sendika düşmanlığı karşısında Erkaplan'daki bütün işçi arkadaşlarımızla birlikte suç duyurusunda bulunduk. Bütün işçiler için hem işe iade hem de sendikal tazminat talebiyle arabulucu sürecini başlatacağız. Fabrika önüne gidip direnişimizi sürdürmeye devam edeceğiz." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar