Seyhan Belediyesi'nde memurlar eylemde: 'Memurlar ve işçilerin haklarından tasarruf olmaz'

Seyhan Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanınca memurlar eyleme başladı. Memurlar yıllık 39 bin TL'lik ikramiyeler ve yol yardımının kaldırılmak istendiğini belirterek haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

ADANA - CHP'li Seyhan Belediyesi ile KESK'e bağlı TÜM BEL SEN arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Sendika, 7 bin 500 TL Ramazan Bayramı ikramiyesi, 10 bin TL Kurban Bayramı ikramiyesi, 5 bin TL yılbaşı ikramiyesi, 5 bin TL 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ikramiyesi, 12 bin TL Eğitim ve Kültür Yardımı ile 1300 TL yol yardımı talep etti. Belediye ise 7 bin 307 TL Sosyal Denge Tazminatı teklif etti. Anlaşma sağlanamaması üzerine memurlar 1 Temmuz'dan itibaren eyleme başladı. Belediye avlusunda bir araya gelen memurlar her gün öğle saatlerinde oturma eylemi yapıyor.

'2019'DAN BU YANA DEVAM EDEN HAKLARI KESMEK İSTİYORLAR'

Artı Gerçek’e konuşan TÜM BEL SEN Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik, yaklaşık 2.5 aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin tıkandığını söyledi. Çelik, “2019 yılından bu yana ödenen ve devam eden sözleşmenin mali haklarını kesme, vermeme gibi bir anlayış çıktı. Bunu da borçlara bağladılar. Tasarruf tedbirlerini belediye başkanlarımız biraz yanlış anlamış. Memurlar ve işçilerin haklarından tasarruf yapmaları doğru bir şey değil. Hâlâ görüşmelerimiz devam ediyor. Haklarımızı alana kadar eylemlerimiz çeşitli şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

whatsapp-image-2024-07-05-at-11-49-33.jpeg
TÜM BEL SEN Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik

'HER MEMURDAN YILLIK 39 BİN TL KESİLECEK'

Memurların yıllık 39 bin TL'sinin kesilmek istendiğine dikkat çeken Çelik, "İki bayram ikramiyemiz var. 1 Mayıs, eğitim yardımı var, ulaşım yardımı var. Ortalama bir memurun yılda 39 bin TL gibi parası kesilecek. Bu sözleşmeyi imzalamadık. Toplu sözleşme farkı var. Toplu sözleşme imzalandığında bu farkı da arkadaşlarımız alacaklar. Biz, 'gemileri yaktık geri dönüş yok' dedik. Haklarımız verilene kadar devam edecek" dedi.

'SÖZLEŞME HAK KAYBI OLMADAN YENİLENMELİ'

Seyhan Belediyesi memurlarından Sefer Andı, sözleşmenin hak kaybı olmadan yenilenmesin istediklerini söyledi. Andı, "Sendika yetkilileri ile idareninin görüşmesi neticesinde bize verilen ikramiyelerin tamamen verilemeyeceği şeklinde oldu. Daha önce verilen yol parasının da tamamen sözleşmeden çıkarılmak istendiği ve görüşmelerin bu şekilde tıkandığı sendikamız tarafından bize söylendi. Sözleşmeyi bu şekilde imzalamak istemediğini sendika anlattı. Bizler sözleşmenin mevcudunun yenilenmesini istiyoruz” diye konuştu.

whatsapp-image-2024-07-05-at-11-49-47.jpeg
Sefer Andı

'HAKLARIMIZIN YOK SAYILMASINI PROTESTO EDİYORUZ'

Atakan Can da "Bizlere insanca yaşama koşulları sunmuyor. AKP tarafından bizlere dayatılan bu tasarruf tedbirlerinin CHP belediyeleri tarafından işleme konulması, sorgulanmadan haklarımızın yok sayılmasını protesto ediyoruz. AKP’den kaçarken CHP’ye tutulduk sonucuna varmak istemiyoruz. Bu yüzden eylemdeyiz. Haklarımızın takipçisi olacağız” dedi.

whatsapp-image-2024-07-05-at-11-49-56.jpeg
Atakan Can

(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar