Taşıma işçilerinin eylemi sonuç verdi: Ücret talepleri kabul edildi

Taşıma işçilerinin eylemi sonuç verdi: Ücret talepleri kabul edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin’de ev taşımacılığı yapan 70 firmada sigortasız olarak çalışan işçiler, düşük ücrete karşı dün bir araya gelerek iş bırakma eylemi başlatmıştı. İşçilerin ücret talebi kabul edildi.

Mersin’de evden eve taşımacılık yapan işçilerin iş bırakma eylemi sonuç verdi. 70 firmada sigortasız olarak çalışan işçiler, düşük ücrete karşı dün Toros ilçesine bağlı Kurdali mahallesinde bulunan iş durağında bir araya gelerek iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler eylemde beş kişilik bir ekibe nakliyat şirketi tarafından bin 250 TL verilmesini talep etti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre işçilerin taleplerinin karşılanması için Güvencesiz İşçiler Derneği (GİŞDER) tarafından oluşturulan bir heyetin firma yetkileriyle yaptığı görüşme sonuç verdi. Firmalar işçilerin taleplerini kabul etti.

GİŞDER Başkanı Abdulselam Kutlu, belirledikleri taban fiyatının altında hiçbir işçinin çalışmayacağını söyleyerek, "Şehir dışı talebimiz bin 750 TL olarak belirlendi. Adana-Silifke talebimiz bin 400 TL. Anamur-Gülnar bin 500 TL. İskenderun-Ceyhan da dahil. Bu protokol 1 Haziran 2022’den 1 Haziran 2023’e kadar geçerli olacak" dedi.

Öne Çıkanlar