Termokar direnişçilerine enternasyonalist destek: Öncü işçilere dönük baskı son bulmalı

Termokar direnişçilerine enternasyonalist destek: Öncü işçilere dönük baskı son bulmalı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Temmuz 2022 16:02
A+ A-
Sendikal örgütlenmeye öncülük yapan 4 Termokar işçisi, ihbar ve kıdem tazminat hakkı verilmeden işten atıldı. 30 hazirandan beri eylem yapan işçilere birçok ülkeden destek mesajı geldi.

Termokar işçileri, 4 yıl önce Birleşik Metal İş sendikasında örgütlendi, iş veren tarafından işçiler hukuksuz ve keyfi baskıyla maruz kaldı. Bu süre zarfından işveren pandemiyi de bahane ederek yaklaşık 150 işçiyi işten çıkardı. Son olarak da sendikal örgütlenmeye öncülük yapan 4 işçi ihbar ve kıdem tazminat hakkı verilmeden işten atıldı. İşten atılan işçiler 30 Haziran tarihinden itibaren fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçti. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK)  Termokar işçilerinin direnişinin başarıyla sonuçlanması için enternasyonal dayanışmayı geliştirme çağrısı yaptı.

Arjantin, Brezilya, Venezuela, Panama ve Şili’den Termokar işçilerine destek mesajları geldi. Mücadele eden işçi sınıfı üzerindeki hukuksuz şekilde işten atma baskılarına son verme çağrısı yapıldığı destek mesajlarında, "İşe iade talebi uğruna verdiğiniz mücadele zafere ulaşana dek yanınızdayız" denildi.

Termokar ürettikleri ısıtma, soğutma ve klima sistemlerini birçok ülkeye pazarlamaktadır. Almanya, Yunanistan, Fransa, İtalya, İsveç, İngiltere, Polonya, Ukrayna, Çekya gibi ülkelerdeki birçok şirketin de aynı zamanda tedarikçisidir. ATİK, bu ülkelerdeki sendikaların Türkiye’deki Termokar işçilerinin direnişini sahiplenmesi ve enternasyonal dayanışma sunmasının önemli olduğunu belirterek, "Bu ülkelerdeki sendikaları acilen bu görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz" demişti.

Metal Gazete'de yer alan ATİK’in ‘Termokar İşçilerinin Direnişi Enternasyonal Dayanışmayla Kazanacaktır’ çağrısıyla destek verenlerin yayınladığı mesajlar şöyle:

 

     

        Arjantin: Juan Carlos Giordano, Sosyalist Sol Partisi’nden ulusal milletvekili

Juan Carlos Giordano: Arjantin’de Sol Cephe-Birlik’in ve İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in parçası olan Sosyalist Sol Partisi’nden ulusal milletvekiliyim. Bu video Manisa Türkiye’deki metal fabrikası Termokar’da hukuksuz ve keyfi biçimde işten atılan 4 öncü işçinin derhal işe iade edilmesi için. Bu enternasyonalist bir taleptir ve sizlere dayanışmamızı iletiyoruz. Bu fabrikadaki öncü işçilere dönük baskının son bulmasını talep ediyoruz.

'DİRENİŞİNİZDE BAŞARILAR, SİZİNLEYİZ'

     

     Brezilya: Barbara Sinedino, İşçilerin Uluslararası Birliği- Dördüncü Enternasyonal’in Brezilya partisi CST, Rio de Janeiro eyaleti Senatör adayı

Barbara Sinedino: Türkiye’de Termokar metal işçileri sendikal öncülerin keyfi biçimde işten atılmalarına karşı mücadele ediyor. İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in Brezilya seksiyonu CST (Sosyalist İşçi Hareketi) olarak, atılan işçilerin geri alınması ve sendika haklarının tanınması için mücadele eden işçilerle dayanışma içindeyiz. Direnişinizde başarılar, sizinleyiz!

'İŞTEN ATMA BASKILARINA SON'

     

    Venezuela: Jose Bodas Lugo, Venezuela Petrol İşçilerinin Birleşik Federasyonu Genel Sekreteri

Jose Bodas Lugo: Venezuela Petrol İşçilerinin Birleşik Federasyonu Genel Sekreteriyim. Aynı zamanda, Sınıfçı, Birleşik, Devrimci ve Özerk Akım ile İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal Venezuela Partisi, Sosyalizm ve Özgürlük Partisi’nin üyesiyim. Türkiye, Manisa’da yer alan Termokar fabrikasında hukuksuz ve keyfi şekilde işten çıkartılan 4 metal işçisi arkadaşımızla dayanışma içerisindeyiz. Atılan işçilerin acilen geri alınmasını talep ediyoruz. İşçi sınıfı daha iyi koşullara yalnızca mücadele ederek erişebilir. Mücadele eden işçi sınıfı üzerindeki hukuksuz şekilde işten atma baskılarına son!

'ZAFERE ULAŞANA DEK YANINIZDAYIZ'

     

     Arjantin: Monica Schlotthauer, Arjantin Demiryolu İşçileri Sendikası delegesi, Milletvekili

Manisa Türkiye’den metal işçisi arkadaşları selamlıyorum. Ben Monica Schlotthauer, Arjantin Demiryolu İşçileri Sendikası delegesiyim. Aynı zamanda Sol Cephe-Birlik’in ve İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in parçası olan Sosyalist Sol Partisi’nden ulusal milletvekiliyim. Bu video aracılığıyla Arjantin’den ve Mücadeleci Sendikal Birlik girişiminden Termokar fabrikasında hukuksuz şekilde işten atılan 4 arkadaşımızın mücadelesine desteğimizi ifade ediyoruz. İşe iade talebi uğruna verdiğiniz mücadele zafere ulaşana dek yanınızdayız arkadaşlar.

'BÜTÜN DAYANIŞMAMIZ VE DESTEĞİMİZ SİZLERLE’

     

   Arjantin: Rubén Dario Sobrero, Demiryolu İşçileri Sendikası Buenos Aires Batı Bölgesi Şubesi Genel Sekreteri

Rubén Dario Sobrero: Arjantin Demiryolu İşçileri Sendikası Buenos Aires Batı Bölgesi Şubesi Genel Sekreteri ve ayrıca Sosyalist Sol Partisi Merkez Komitesi üyesiyim. Bu videoyu Manisa Türkiye’deki Termokar’da hukuksuz bir şekilde işten atılan 4 metal işçisiyle dayanışmak için çekiyorum.  Bütün dayanışmamız ve desteğimiz sizlerle. Metal işçilerinin işten atılmasına hayır.

'METAL İŞÇİLERİNE DAYANIŞMAMI İLETİYORUM'

     

     Panama: Priscilla Vasquez, Sosyal Güvenlik Hizmeti Çalışanları Sendikası Başkanı

Priscilla Vasquez: Panama’dan Sosyal Güvenlik Hizmeti Çalışanları Sendikası Başkanı. Türkiye’de, Manisa’da yer alan Termokar fabrikasında mücadele etmekte olan metal işçilerine dayanışmamı iletiyorum.

‘LATİN AMERİKA’DAN KARDEŞÇE DAYANIŞMAYLA’

     

     Şili: Ranier Rios

Ranier Rios: Türkiye’de Termokar fabrikasındaki metal işçilerini dayanışmayla selamlıyorum. Şili’de de benzer şekilde mücadele etmekte olan işçi sınıfı adına sizlerin de mücadelesine desteğimizi sunuyoruz. İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in Şili partisi, Sosyalist İşçi Hareketi olarak tüm enternasyonalist desteğimiz sizlerle. Latin Amerika’dan kardeşçe dayanışmayla.

 

İlgili Haberler