Taksim'e yürümek isteyenler biber gazı ve plastik mermiyle engellendi

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen sendikalar, meslek kuruluşları ve siyasi partiler Saraçhane’de toplandı. Bozdoğan Kemeri'nin kapatıldı. Taksim Meydanına yürümek isteyenleri polis plastik mermi, gaz ve coplarla engellendi.

Müzeyyen YÜCE
Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) geçen yıl verdiği "hak ihlali" kararına rağmen bu yıl da işçilere kapatılan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen sendikalar ve meslek kuruluşları 15 Temmuz Caddesi üzerindeki Saraçhane’de toplanmaya başladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Saraçhane'ye gitti. Burada buluşan kalabalık Taksim'e yürümeye başladı. Polis yürüyüşe geçenleri plastik mermi ve biber gazıyla engelledi. whatsapp-image-2024-05-01-at-10-24-26.jpeg

OHAL GÖRÜNTÜLERİ

1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı yasaklayan İstanbul Valiliği, toplu ulaşıma da kısıtlama getirmişti. Bir gün öncesinden başlanarak İstanbul’da OHAL görüntülerine neden olan polisiye tedbirler bugün de devam etti.

Saraçhane’ye çıkan yollar bariyerler ile kapatılırken, polis Saraçhane’ye girişlere arama noktası kurdu. Aksaray ve Yenikapı’da bir araya gelen gruplar, Saraçhane'ye üst araması yapılarak alındı.

sarachabe2.jpeg

UNKAPANI KÖPRÜSÜ KAPATILDI

Yaklaşık iki buçuk kilometrelik Saraçhane çevresinde polis noktaları kurulurken en yoğun tedbir tarihi kemerlerin hemen önünde alındı. Çok sayıda çevik kuvvet ekibi Saraçhane-Taksim güzergahında yer alan tarihi surların önünde barikat oluştururken, kalabalığın o noktaya yaklaşmasına izin verilmedi.

whatsapp-image-2024-05-01-at-10-07-24-1.jpeg

whatsapp-image-2024-05-01-at-10-07-24.jpeg

'HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ' SLOGANI ATILDI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) öncülüğünde toplanmaya devam eden kalabalık, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı.

SARAÇHANE'DE HALAYLAR ÇEKİLDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'ye geldi. Özel ve İmamoğlu, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve sendika üyeleriyle buluştu. Burada yapılan konuşmaların ardından kitle halaylar çekerek bekleyişlerini sürdürdü.

SERT POLİS MÜDAHALESİ

Toplanan kitle daha sonra Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçildi. Ancak Bozdağan Kemeri altında girişleri kapatan polis ile eylemciler karşı karşıya geldi. Taksim'e yürümek isteyenlere polis biber gazı ve coplarla müdahale etti.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-11-39-04-95720da3.jpg

PLASTİK MERMİ KULLANILDI

Önce gaz kullanan polis daha sonra plastik mermilerle göstericilere sadırdı.

11111111111111111111111111111.jpg
Polis müdahalesinde biber gazının yanı sıra sık sık plastik mermiler kullanıldı.

FENALAŞANLAR OLDU

Biber gazı ve plastik mermiyle yapılan sert müdahale sırasında fenalaşanlar oldu.

3333333333333.jpg

POLİS SARAÇHANE PARKINA GİRDİ

Polis sur altına kadar ilerlemiş olan kitleyi biber gazı ve plastik mermiyle müdahalesi ile önce Saraçhane Parkı’na kadar püskürttü.

3333333.jpg

Plastik mermi ve gazlarla devam eden polis müdahalesi ile eylemciler Saraçhane Parkı’ndan Aksaray tramvay hattına kadar geriletildi.

11.jpg

1 MAYIS KOMİTESİ PROGRAMI SONLANDIRDILDIĞINI AÇIKLADI

Sabah saatlerinden itibaren Saraçhane'de toplananlar, polisin sert müdahalesi sonrasında Aksaray'a doğru dağılırken, 1 Mayıs Komitesi de programın sonlandırıldığını duyurdu.

Saraçhane'de işçilerle buluşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Bundan sonra attıkları her adımda bu iradeyi görecekler, bu iradeyi tanıyacaklar. Buradan bir kez daha haykırıyoruz" dedi. Çerkezoğlu, Saraçhane'deki etkinliklerden sonra 1 Mayıs Tertip Komitesi'nin programı sonlandırdığını açıkladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar