Urfa’da 42 gündür direnen Özak işçilerinden Levi’s’a çağrı

Urfa’da 42 gündür direnen Özak işçilerinden Levi’s’a çağrı
Urfa’da Özek Tekstil işçileri 42 gündür direnişte. İşçiler, fabrikanın üretim yaptığı Levi’s markasına “Bu haksızlığın son bulması için adım atın” çağrısı yaptı.

Ali GÜZEL


URFA - Özak Tekstil işçilerinin baskı, mobbing ve sendikal hakları için 27 Kasım’da başlattığı direniş devam ediyor. İşçiler, direnişlerinin 42’nci gününde kent merkezindeki Rabia Meydanı’nda açıklama yaptı.

İşçilerin açıklamasına DEM Parti Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar’ın yanı sıra, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

ozakiscileri.jpg

‘İKTİDAR VEKİLLERİ VE HÜKÜMET ÖZAK İŞÇİLERİNİ GÖRMEDİLER’

DEM Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar, burada yaptığı açıklamada ilk günden bu yana işçilerin yanında olduklarını söyleyerek şöyle konuştu:

“42 gündür Özak işçileri anayasal hakları için köle şartlarında çalışmayı kabul etmeyerek, anayasal çerçevede bir mücadele yapıyorlar, bir eylem sürdürüyorlar. Bu mücadeleye başladıkları ilk gün bütün kamuoyuna seslendiler ve bu çağrıya biz sessiz kalmadık. İlk gün işçilerimizin yanında olduk, bugün 42'nci gününde de işçilerimizin yanındayız. İşçiler haklarını kazanıp, işyerlerine dönene kadar da Özak işçilerinin yanında olmaya, onların sesi olmaya devam edeceğiz.

TBMM'de de, halkın kürsüsünde de Özak işçilerinin sesi olduk. Bu direniş gündeme getirdik, ilgili bakanlıklara seslendik ve bu zulme sessiz kalınmamasını diledik. Ama maalesef iktidar ve hükümet sadece patronu dinlediler ve işçilerin sesini dinlemediler, işçileri görmezden geldiler. 42 gündür Özak işçilerinin ne tür şartlarda bu eylemi sürdürdüklerine tanık olduk. Herhangi yasadışı bir slogan atmadılar, kamu düzenini bozacak herhangi bir yürüyüş ve harekette bulunmadılar ama buna karşı patronun talimatlarını dinleyen Urfa Valisi ve yetkililer, kontrolsüz bir şekilde işçilere müdahale etti. Bu müdahale bütün dünyada yankılandı. Dünyanın birçok yerinde Özak işçilerine destek için açıklama yapıldı ama hala 'biz halkın, hakkın ve adaletin yanındayız' diyen iktidar vekilleri ve hükümet, haklarını talep eden Özak işçilerini görmediler.”

DURSUN: ‘BİZ YASADIŞI İŞ YAPMIYORUZ’

İşverenin sendikal ve anayasal hakka saygı duyana kadar işçilerin mücadeleye devam edeceğini vurgulayan BİRTEK-SEN Bölge Temsilcisi Çayan Dursun, basın açıklamasının yapıldığı alanda oluşturulan polis ablukasına tepki göstererek şunları söyledi:

“Sanki bir terör eylemi varmış gibi bu kadar tedbirin alınmasını anlamış değiliz. Anayasanın işçilere tanıdığı hak herhalde Urfa'da geçerli değil. Benim anladığım bu çünkü bu kadar yığılmanın başka bir anlamı yok. Bu işçiler anayasal haklarını kullandılar, yasadışı bir iş yapmıyorlar. Yasanın kendilerine tanıdığı hakları kullanırken emniyetin bizi gözaltına almaya, bize baskı kurmaya dönük bu kadar iştahlı davranmasını anlamış değiliz. Biz, yasadışı iş yapmıyoruz. Anayasa ile kurulmuş bir sendikayız ve anayasa ile kurulmuş bu sendikaya işçiler üye olabilir. Bu, anayasada tarif edilmiş bir hak. Niye zenginlere, bu memleketin kaynaklarını sömürenlere bu kadar iştahlı davranmıyorsunuz? Onlara dönük niye tedbir almıyorsunuz? Bunu anlamakta gerçekten zorluk yaşıyoruz.”

'SİPARİŞ VERMEYE DEVAME DİYORSUNUZ’

“Taleplerimiz kabul edilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diyen işçilerden Yıldız Bağcı ise fabrikanın üretim yaptığı Levi’s markasına şu çağrıyı yaptı:

“Bu kadar haksızlık olmasına rağmen halen durumu seyrediyorsunuz. İşçilere yapılan bunca zulme rağmen Özak Tekstil’e sipariş vermeye devam ediyorsunuz. Derhal harekete geçilmediği takdirde mağazalarınızın önüne ve içinde süresiz oturma eylemlerine ve boykota başlayacağımızı bilin. Bu haksızlığın son bulması için derhal adım atın.”

Öne Çıkanlar