Van Barosu ile Tez-Koop-İş arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı: Newroz ve 1 Mayıs için bayram ikramiyesi kararı alındı

Van Barosu ile Tez-Koop-İş arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı: Newroz ve 1 Mayıs için bayram ikramiyesi kararı alındı
Van Barosu ile Tez-Koop-İş arasında toplu iş sözleşmesi (TİS) imzalandı. Sözleşme kapsamında baro personeline Newroz ve 1 Mayıs için bayram ikramiyesi ödemesi kararı alındı.

Şenol BALI


VAN - Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş), Van Barosu ile toplu iş sözleşmesi (TİS) imzaladı. Van Barosu’nda düzenlenen imza törenine, sendika adına Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Pekgöz, Van Barosu adına Baro Başkanı Av. Sinan Özaraz, Başkan Yardımcısı Av. Bayram Baykal, Genel Sekreter Av. Nazlı Polat ve Sayman Av. Rohat Kurt yer aldı.

Yapılan müzakerelerin ardından uzlaşıya varılan sözleşmede, baro bünyesine çalışan çalışanlara 21 Mart Newroz Bayramı ile 1 Mayıs İşçi Bayramı dolasıyla yılda iki defa bayram ikramiyesinin verilmesi kararlaştırıldı.

'KÜRTLERİN DE DEĞERİ OLAN GÜNLERİN DİKKATE ALINMASI GEREKTİĞİ DÜŞÜNCESİNDEN YOLA ÇIKTIK'

Kararı Artı Gerçek’e değerlendiren Van Barosu Başkanı Sinan Özaras, “1 Mayıs’ın önemini ve Newroz’un bir halkın bayramı olduğunu, Kürtlerin de değeri olan günlerin dikkate alınması gerektiği düşüncesinden yola çıktık. İlk defa biz uygulamaya aldık böyle bir kararı. Baromuzun 9 baro personeli bu sözleşmeden yararlanıyor“ dedi.

'HER HALKIN DEĞERLERİNİ YAŞATMA NOKTASINDA DESTEKLEYİCİ BİR ADIM'

Özaras, aldıkları kararın Newroz bayramının resmi bayram olarak kabul edilmesine ön ayak olmasını umduklarını söyledi.

whatsapp-image-2024-02-08-at-15-56-01.jpeg

Özaras, şöyle devam etti:

“Bu sendikalı olmayan personele de uygulanan bir yönetim kararına da dönüşmüştür. Ancak resmi tatil ülke genelinde uygulanmayınca tek kurum bünyesinde fiiliyatta uygulama şansı bulamıyorsunuz. Buradaki amacımız baro olarak resmî tatil ilanı noktasında da bir ön adım olması yönünde bir iradenin oluşmasına katkıda bulunmak.

Bu sözleşme bu ülkenin halklarının değer ve bayramlarının önemsenmesi ve bu özel günlerin dikkate alınarak resmi bayram statüsüne kavuşturulması noktasında bir ön adım olarak emsal alınması, katkıda bulunması Kürt halkının da bu bayramının kutlayabilecekleri bir alana kavuşturulması noktasında önem arz ediyor. Bu yönde kararlar aslında toplumun her kesiminin, her halkın değerlerini yaşatma noktasında destekleyici adımlar olarak önem arz ediyor.”

KADINLAR İÇİN YÖNETİM KURULU KARARI: 8 MART VE REGL İZNİ

Daha önce de yönetim kurulu kararıyla kadınlara dönük bir dizi karar aldıklarını ifade eden Özaras, “Daha önce 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kadınların ücretsiz izin kullanması ve regl günleri için bir günlük izin alması yönünde karar almıştık ve uzun süredir bunu uyguluyoruz” dedi.

Öne Çıkanlar