Vinç faciasından yaralı olarak kurtulan işçi: 'Binlerce kez şirkete söylemiştik, ilgilenmediler'

Vinç faciasından yaralı olarak kurtulan işçi: 'Binlerce kez şirkete söylemiştik, ilgilenmediler'
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir'in Bornova ilçesinde Viven Tower inşaatında bir kule vincin devrilmesi sonucunda ikisi vinç operatörü altı işçi öldü. Yaralı kurtulan Mücahit Çiftçi, 'Binlerce kez şirkete söylemiştik. İlgilenmediler. Başımıza sadece bir çatı yaptılar' dedi.

Artı Gerçek- İzmir'de Viven Tower inşaatında kurulu vincin devrildi. Yaşanan iş cinayetinde altı işçi öldü. Yaralıların tedavisi sürerken vinç faciasından yaralı kurtulan işçilerden Mücahit Çiftçi olay anını anlattı.

Konteynerden yaralı kurtulan Mücahit Çiftçi, "Her gün zaten moloz düşüyordu. Bu nedenle önemsemedik fazla. Bu durumu binlerce kez şirkete söylemiştik. İlgilenmediler. Başımıza sadece bir çatı yaptılar. Bunun bizi koruyacağı söylendi. Sonra birdenbire betonlar üzerimize döküldü. Yaralandım. Eniştem Fesih Çiftçi ise öldü. Birçok iş arkadaşımız vefat etti. Mağduruz. Bu bir iş kazası değil cinayettir" dedi.

VİNÇ 4 AY ÖNCE YERLEŞTİRİLMİŞ

Adli Tıp Kurumu önüne gelen Mücahit Çiftçi, Ağrı'da yaşadığını, çalışmak için İzmir'e geldiğini söyledi. İki çocuk babası Çiftçi, inşaatta boya işinde çalıştığını, kaldıkları konteynerlerin dört ay önce vincin yanına yerleştirildiğini ifade etti.

Konteynerlerin kurulduğu alanın tehlikeli olduğunu söylediklerini savunan Çiftçi, "Bir şey olmaz, önlemimizi alacağız, taşıyacağız dediler. Bizi geçiştirdiler. Konteyneri koyduktan sonra üzerine sac koydular. Yukarıdan geceleri moloz, pislik düşüyordu" dedi.

'OLAY MESAİ BİTİMİNDEN SONRA OLDU'

Çiftçi, olayın mesai bitiminden sonra olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"İşten çıktık yemekhanede yemeğimizi yedik. 17.20 civarı koğuşa döndük. Dört kişi yukarıda üç kişi aşağıda kalıyordu. Koğuşa girdik biraz sohbet ettik sonra yataklarımıza geçtik. Bir gürültü geldi, biz öncekiler gibi düşünüp 'bakmaya gerek yok' dedik. Umursamadım. İki dakika sonra sert bir düşüş oldu. Gözümü açtığımda hastanedeydim. Eniştem Feshi Çiftçi hayatını kaybetti. Altta da üç kişi vardı. Bir kişi sağ çıktı, iki kişi vefat etti."

VİNÇ FİRMASININ SAHİBİ DE GÖZALTINA ALINDI

Olayla ilgili üç kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin inşaat firmasının sahibi Emrullah Yolçi, şantiye şefi Muhammet Yolçi ve İş Güvenliği Sorumlusu Fikret Kamil Aydın olduğu açıklandı. Hakkında "yakalama kararı" çıkartılan vinç firması sahibi İ.K.'nin da İstanbul'da gözaltına alındığı belirtildi.

Kazanın meydana geldiği inşaattaki vincin söküm çalışmalarına da başlandı.

Olay yerine getirilen iki vinçin kullanıldığı söküm çalışmasında yıkılma riski nedeniyle Otogar Kavşağı ile Abdi İpekçi Kavşağı arasındaki yol, trafiğe kapatıldı. (AA)

Öne Çıkanlar