Yönetmelik değişikliğine karşı 'Büyük Hekim Buluşması' 8 Ocak'ta

Yönetmelik değişikliğine karşı 'Büyük Hekim Buluşması' 8 Ocak'ta
Yayınlanma:
A+ A-
Hekimler, 8 Ocak’ta İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda 6 Ocak'ta yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik değişikliklerini protesto etmek için buluşacak.

Artı Gerçek- İstanbul Tabip Odası hekimleri, beyaz önlükleri giyerek ve siyah atkılar takarak, ‘Medipol Yönetmeliği‘* olarak isimlendirilen düzenlemeye karşı pazar günü saat 12.00’deki ‘Büyük Hekim Buluşması‘na katılım çağrısı yaptı.

Özel Hastaneler ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları yönetmeliklerindeki değişiklikler, hekimlerin serbest çalışma, hastalarınsa hekim seçme özgürlüğünün önüne geçiyor. Yönetmelik, muayenehanesinde serbest çalışan, büyük çoğunluğu cerrah yaklaşık 7 bin (4 bini İstanbul’da) hekimi ve hastalarını kapsıyor.

7 BİN HEKİMDEN 500'Ü SÖZLEŞME YAPABİLECEK

Yönetmeliklere göre, serbest çalışan hekimlerin sadece 500’ü ameliyatları ve yatırarak hasta takipleri için hastanelerle sözleşme yapabilecek. Diğerlerinin hastanelerdeki doğumlara girmeleri, ameliyatlarını yapmaları, hastalarını yatırarak takip etmeleri ve benzeri tüm işlemleri engelleniyor. Ayrıca serbest çalışan hekimlerden, hastalarının tüm sağlık verilerini kimlikleri ‘açık şekilde’ Muayenehane Bilgi Yönetim Sistemi’ne (MBYS) yüklemesi isteniyor.

'YAPILACAK DEĞİŞİKLİK 1219 SAYLI YÖNETMELİĞE AYKIRI'

Yapılması istenilen değişikliğin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, 1219 Sayılı Hekimlik Kanununa ve Özel Hastaneler Yönetmeliği’ne aykırılığı gerekçesiyle yargıya başvuran sivil toplum kuruluşları ve serbest hekimler, İstanbul Tabipler Odası tarafından, 8 Ocak Pazar günü Kadıköy İskele Meydanı’nda saat 12.00’da gerçekleştirilecek olan, ‘Mesleki Bağımsızlık ve Serbest Meslek Hakkı için Büyük Hekim Buluşması’na hazırlanıyor.

Odanın açıklamasında, söz konusu düzenlemelerin hekimleri, uluslararası tekelci sağlık sermayesi ve müteahhit şehir hastanesi patronlarının boyunduruğunda çalışmak zorunda bırakacağı ve hak kaybına uğratacağı belirtildi.

Bir yandan hukuki mücadelenin de sürdüğünü belirten odadan hekimlere yapılan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“Tüm hekimlerin mesleki bağımsızlığını, serbest meslek hakkımızı, hastalarımızın hekim seçme özgürlüğünü, tıp öğrencilerinin ve tıp mesleğini seçecek olan gelecek nesillerin mesleki bağımsızlığına sahip çıkmak ve sesimizi duymayanlara, duymak istemeyenlere her şeye rağmen burada ve bu topraklarda hekimlik yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha bildirmek için beyaz önlüklerimizle ve siyah atkılarımızla sizleri, çalışanlarınızı, aileleriniz ve hastalarınızla birlikte bekliyoruz.”

*'Medipol Yönetmeliği': Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlıktan önce Özel Medipol Hastaneleri’nin kurucusu ve yöneticisiydi. Hekimler bu nedenle yeni düzenlemelere ‘Medipol Yönetmeliği‘ diyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar