Zehirlenen Akkuyu NGS işçisi: Dört aydır bozuk yemek veriliyor

Zehirlenen Akkuyu NGS işçisi: Dört aydır bozuk yemek veriliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Akkuyu Nükleer Santrali’nde geçtiğimiz hafta zehirlenen yüzlerce işçiden biri, EMEP Milletvekili Sevda Karaca'ya attığı mesaj ile yaşadıklarını anlattı. 4 aydır bozuk yemek verildiğini söyleyen işçi, zehirlenen işçi sayısının fazla olduğunu aktartardı.

Artı Gerçek - Emek Partisi Antep Milletvekili Sevda Karaca, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatında çalışan bir işçinin kendisine gönderdiği mesajı paylaştı. Akkuyu NGS işçisi gönderdiği mesajda zehirlenen işçi sayısının çok fazla olduğunu, hastanede yerlerde yattıklarını dile getirdi. İşçi, “4 aydır sürekli bozuk yemekler veriyorlar. Yemeklerle ilgili hiçbir denetim yapılmıyor ve daha önce de olmuştu, örtbas edilmişti” ifadelerini kullandı.

Yüzlerce Akkuyu NGS işçisi, 13 Eylül’de Taner Yemek isimli bir firma tarafından verilen yemek sonucu hastanelik oldu.

Yaşadıklarını mesaj ile anlatan işçi, Rusyalı işçilere verilen yemekle kendilerine verilen yemek arasında fark olduğunu anlatarak, “Burada ayrımcılık yapılıyor. Tuvaletler bozuk, hijyen olmayan bir ortamda insanlar tuvalet ihtiyacını karşılıyor. Sabah saatlerce sıra bekliyoruz, Ruslar ilk önce giriyor. Araçlarımız eski model olduğu için sürekli kazalar meydana geliyor ve bu kazada ölen insanlar oluyor, iş kazası diye üstü kapatılıyor. Ses çıkaran işçilerin kartlarını alıp yaka paça dışarı atıyorlar” dedi.

'İNSANLAR YERDE YATIYORDU'

Zehirlendiği gün yüksek ateş, ishal, kusma ve iştahsızlık gibi şikayetlerle kamptaki amirlerine haber verdiğini belirten işçi, şöyle devam etti: “Bizim kampta onlarca işçi aynı şikayetlerle hastaneye kaldırıldı. Otobüsler iş seferlerini bırakıp hasta seferlerine başlamıştı. Yoğun bir araç trafiği vardı, sürekli araçlarla hastanelere insanlar taşınıyordu. Ben de hastaneye gittiğimde serum yazıldı ve bana vurulacak serumu alabilmek için saatlerce kuyrukta bekledim. Hastanede o kadar yoğunluk vardı ki insanlar yerlerde yatıyordu. Çünkü o kadar yoğun bir ağrı hissediyorduk ki ayakta duracak halimiz yoktu. Sıra bize geldiğinde aynı yatakta 4 kişi ile beraber bana serum takıldı ve saatlerce serumun etki göstermesini bekledim. Akşam biraz iyileşmiş gibiydim ama sabah aynı şikayet ile tekrar hastaneye kaldırıldık. Bu olayda ölenler olduğu söyleniyor ama ne kadar doğru olduğundan emin değiliz. Burada kimse konuşamıyor çünkü buradan ekmek kazanıyorlar. Konuşan herkesi işten çıkarıyorlar.”

'BÜYÜKLÜĞÜN ARKASINDA İŞÇİNİN CANI VAR'

Sosyal medya hesabından, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığını etiketleyerek Akkuyu NGS işçisinin mesajını paylaşan EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, “Yüzlerce ve hatta belki binlerce işçinin yemekten zehirlendiği Akkuyu NGS’den bir işçinin mesajını paylaşmak istiyorum onun izniyle. İşte bu anlatılanlar, ‘Dünyanın en büyük nükleer güç santrali şantiyesi’ Akkuyu’da, büyüklüğün arkasında yine işçilerin canlarının, sağlıklarının çalınması olduğunu ortaya seriyor. Bu anlatılanlara ne diyeceksiniz? Takkesi çoktan düşen kapitalizm, tüm çıplaklığıyla işçilerin işte böyle karşısında" dedi.

İşçinin mesajının tam metni:

“Olay Eylül ayının 13.de (taner yemek) adlı bir firma tarafindan bize yedirilen bozuk et yüzünden binlerce işçinin hastanelik olmasıyla başladi burada calişmaya başlayali 4 ay oldu ve 4 aydir sürekli olarak bozuk yemekler veriyorlar yemekler ile ilgili hicbir denetim yapilmiyor ve daha öncede bu olay olmuştu ve bu firma ort bas edilmişti bize ve rus insanlarina verilen yemekler arasinda çok fark var burada ayrimcilik yapiliyor türksen ezilirsin mantigi tuvaletler bozuk saha genelinde hijyen olmayan bir ortamda insanlar tuvalet ihtiyacini karsiliyorlar sabah saatlerce sira bekliyoruz ruslar ilk önce giriyor araçlarimiz eski model olduğu icin sürekli kazalar meydana geliyor ve bu kazada ölen insanlar iş kazasi diye üstü kapatiluyor firmalar tarfindan yaşadıkları durumdan memnun olmayip ses cikaran işcilerinde kartlarini alip yaka paça disari atiyorlar

Zehirlendigim gün yüksek ateş ishal kusma iştahsizlik ve vücut bölgelerinde oluşan yüksek ağrı baş agrisi sikayeti ile kaldigim kamptaki amirlerime haber verdim ve bunun hastalik degil zehirlenme olduğunu öğrendim bizim kampta da onlarca işci ayni hastalikla hastaneye kaldirirldi otobusler iş seferlerini brakip ta hasta seferlerine başlamişti yoğun bir arac trafiği vardi sürekli araclarla hastanelere insanlar taşiniyordu bende hastaneye gittigimde serum yazildi ve bana vurulacak serumu alabilmek icin saatlerce kuyrukta bekledim hastanede o kadar yogunluk vardi ki insanlar yerlerde yatiyordu çünkü o kadar yogun bir agri hissediyorduk ki ayakta duracak halimiz yoktu sira bize geldiğinde ayni yatakta 4 kişi ile beraber bana serum takildi ve saatlerce serumun etki göstermesini bekledim aksam biraz iyileşmiş gibiydim ama sabah ayni sikayet ile tekrar hastaneye kaldirildik

O gün hastaneler o kadar doluydu mersin gülnar büyükeceli aydincik ve bilmedigim birçok hastanelerde binlerce hasta vardi kimseye hicbirsey anlatilmadi bu olayda ölenler oldugu soyleniyor ama ne kadar dogru oldugundan emin degiliz burda kimse konuşamiyor çünkü buradan ekmek kazaniyorlar konuşan herkesi işten cikariyorlar

Burada çok fazla ayrımcılık yapiyorlar ruslar en iyi ve sağlam araclar ile işe gelir en onden içeri girer onlar farkli bir yemekhanede yemek yerler ve inanin zehirlenenler turkler degilde ruslar olsaydi firmayi 1 dakika bile orada brakmazlardi.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar