"ANAYASA MAHKEMESİ FİİLEN KAPATILMIŞTIR"

Yayınlanma:
A+ A-
"Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin bu kararıyla fiilen Anayasa Mahkemesi kapatılmıştır. Bu çok açıktır, nettir. Artık bundan sonra 'Anayasa Mahkemesi var' diye kimse demesin."

Artı Gerçek - Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin cezaevinde tutuklu bulunan Hatay Milletvekili Can Atalay’a yönelik hal ihlali kararına uyulmamasına hükmetti, Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

HEDEP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararını Artı TV'ye değerlendirdi, "Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin bu kararıyla fiilen Anayasa Mahkemesi kapatılmıştır. Bu çok açıktır, nettir. Artık bundan sonra 'Anayasa Mahkemesi var' diye kimse demesin. Yargıtay Üst Mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi kararını dinlemeyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi Can Atalay'ın bir an evvel vekilliğinin düşürülmesi için büyük bir gayret sarf ediyor ve önceki Anayasa Mahkemesi kararlarını çiğnemektedir. Ben bir Anayasa Mahkemesi kararıyla milletvekilliğine tekrar dönen bir milletvekili olarak Yargıtay'ın bu kararını şiddetle kınıyorum. Çünkü Anayasa'yı çiğneyen bir karardır. Çok açıktır, nettir. Çok üzücüdür ki, yüksek mahkemeler aralarında itişip kakışmaktadır. Yargıtay kendi üst mahkemesini dinlememekte ve başına buyruk bir şekilde hareket etmektedir. Bunlar kabul edilecek hadiseler değildir. Sırf halkın oylarıyla seçilen bir milletvekilini meclise sokmamak için ne yapacağını bilemez bir Yargıtay var karşımızda. Anayasa mahkemesinin kararlarının geçerli olduğunu düşünüyorum. Benim de milletvekilliğim Yargıtay'ın hukuksuz bir kararıyla düşürülmüştü ve ardından Anayasa Mahkemesi 15"e 0 bir kararla Yargıtay'ın bu kararının Anayasa'ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve diğer birçok içtihada da aykırı olduğuna hükmetmiştir." dedi.

Öne Çıkanlar