"BURADA ASIL SUÇLU YARGITAY"

Yayınlanma:
A+ A-
"Bundan sonra hukuk güvenliğini korumaya devam edeceğiz, hukuk devleti yoksa ülke de yok demektir. Vatandaşlara anlatmaya devam edeceğiz. Vazgeçebilecek bir noktada değiliz artık"

Artı Gerçek - Musa Özuğurlu'nun sunduğu, Artı TV'de yayınlanan Gündem Özel programının ilk bölüm konukları İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç ve Avukat Erdal Doğan, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krizin temelini masaya yatırdılar.

Türkiye'nin hukuk devleti olup olmadığını sorgulayan İstanbul Barosu Başkanı Saraç, "Hukuk devleti olma kriterlerimizde çok büyük aşınmalar olmuştu. Taraflı ve bağımlı yargının bu derece sonuç verecek bir davranışı haline dönüştü" dedi.

Bundan sonra sürecin nasıl gelişebileceği sorusunu yanıtlayan Saraç, "145 yıldır yüzlerce badire atlatmış bir baro… Biz şu an görevimizi yerine getiriyoruz, verilen kararın hukuk devletini zedelediğini anlatıyoruz. Bundan sonra hukuk güvenliğini korumaya devam edeceğiz, hukuk devleti yoksa ülke de yok demektir. Vatandaşlara anlatmaya devam edeceğiz. Vazgeçebilecek bir noktada değiliz artık" dedi.

"13.Ağır Ceza Mahkemesi kendi görevini topyekun Yargıtay'a attı, Yargıtay da göreviymiş gibi yaptı, burada asıl suçlu Yargıtay" diyerek krizin sorumlusunu tarif eden Avukat Erdal Doğan yargıdaki hiyerarşi için, "Siyasetin de atladığı, hukukçuların da atladığı en önemli kısım, mahkemeler arası bir hiyerarşi yok." dedi.

Doğan, bu noktaya yeni gelinmediğini, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Osman Kavala için AİHM'in verdiği hak ihlali kararlarını ne ilk derece mahkemelerinin ne Yargıtay'ın ne Anayasa Mahkemesi'nin tanıdığını söyledi, "Tüm bu hususlar bir basınç olarak gelmekte olanı işaret etti" sözleriyle temel hak ve özgürlükleri yok edecek bir zeminin hazırlandığını ifade etti.

Öne Çıkanlar