Buzdolabındaki yiyeceklerin uzun süre taze kalması için mutlaka bilmeniz gereken 7 ipucu

Buzdolabındaki yiyeceklerin uzun süre taze kalması için mutlaka bilmeniz gereken 7 ipucu
Buzdolapları besinleri soğuk tutsa da bazen, bazı yiyecekler için bu yeterli olmaz. Birçok yiyecek buzdolabında olmasına rağmen bozulabilir. Bu durumda buzdolabı düzenine dikkat etmek gerekmektedir. İşte buzdolabı düzenleme ipuçları...

Buzdolabındaki yiyeceklerin uzun süre taze kalması için 7 ipucu nedir? Sizler için derlediğimiz bu bilgiler sayesinde yiyecekleriniz artık bozulmayacak.

1. İdeal sıcaklık ve nem:

Bir buzdolabının içindeki doğru nem ve sıcaklık seviyelerini korumak, yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlamak için kritik bir faktördür. Besinlerin bozulmasını önleyerek tazeliklerini ve besin değerlerini korur.

2. Meyve ve sebzeleri ayrı raflarda saklayın:

Etilen gazı, bitkiler tarafından doğal olarak üretilen ve olgunlaşma süreçlerini etkileyen bir gazdır. Olgunlaşma sırasında meyveler ve sebzeler bu gazı salgılarlar. Meyve ve sebzelerin olgunlaşma süreçlerini hızlandırabileceği için etilen üreten meyve ve sebzelerin buzdolabında ayrı yerlerde saklanması gerekir.

3. Sebzelik çekmecesinin önemi:

Sebze çekmecesi, buzdolabının en önemli bölmelerinden biridir çünkü sebzelerin taze kalması ve bozulmanın önlenmesi açısından kritik bir rol oynar. Bu çekmece, buzdolabının geri kalanından daha yüksek bir nem seviyesine sahiptir, yani çabuk solma eğiliminde olan yapraklı yeşillikler ve otlar için ideladir. Ancak tüm meyve ve sebzeler aynı düzeyde neme ihtiyaç duymaz. Portakal ve elma gibi bazıları daha kuru havaya ihtiyaç duyarken, lahana ve havuç gibi diğerleri ise çekmecenin nemli ortamını sever.

4. Süt ürünlerini en arkaya yerleştirin:

Buzdolabı düzenleme ipuçları listemize çok önemli bir maddeyle devam ediyoruz. https://listelist.com/en-kullanisli-temizlik-malzemeleri/Ürününüzün buzdolabındaki yeri, ömrünü ve lezzetini etkileyebilir. Buzdolabının arkası en soğuk yerdir. Yani süt ürünleri ve çiğ et gibi çabuk bozulan ürünleri saklamak için idealdir. Ancak, yeşil yapraklı sebzeleri sıcaklığın sabit olduğu ancak çok soğuk olmadığı orta veya alt raflarda saklamak daha iyi olacaktır. Buzdolabının kapısı ise en sıcak kısımdır, çeşniler ve içecekler için idealdir.

5. Bazı yiyecekleri dondurucuya yerleştirmeden önce haşlamanız gerekir:

Dondurucu çoğu yiyeceği saklamak için ideal bir yer olsa da, her şey iyi donmaz. Böğürtlen, şeftali ve mango gibi meyveler dondurucuda saklanabilir ve daha sonra kullanılabilir. Sebzelerin dokularını ve renklerini korumaları için ise dondurulmadan önce hızlı bir şekilde haşlanması gerekir. Ayrıca hava geçirmez kaplar veya dondurucu torbalar da kullanmalısınız. Dondurucuya koyduğunuz tarihi, ürünlerin üstüne de yazabilirsiniz.

6. Sebzelerinizi dolaba yerleştirmeden önce yıkayın, kurutun ve kesin:

Sebzelerinizi eve getirdikten hemen sonra yıkayın, kurutun ve kesin. Böylece aceleniz olduğunda onları hemen kullanabilirsiniz. Bu sadece zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmaz, aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da teşvik eder. Hazırladıktan sonra sebzelerinizi şeffaf kaplarda buzdolabınızda göz hizasında saklayabilirsiniz.

7. Yiyeceklerinizi sık sık kontrol edin:

Buzdolabınızı haftada bir kere kontrol edin. Ürünlerin son kullanma tarihine bakın, yumuşayan meyvelerinizi tüketmek üzere ayırın ve yemeklerinizi bitirin. Buzdolabı yönetim rutininizin bir parçası olarak, her şeyin bir yeri olduğundan ve daha kolay bozulabilen ürünleri ön tarafa yerleştirdiğinizden emin olun.

Kaynak: The Most 10

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar