Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetlerin güzel kokmasını sağlıyor! Her uzman biliyor

Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetlerin güzel kokmasını sağlıyor! Her uzman biliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetlerinizin güzel kokması için öğrenmeniz gereken temizlik sırları

Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetlerin güzel kokmasını sağlamak için bazı tüyolar vardır. İşte size kıyafetlerin güzel kokmasını sağlamak için bazı öneriler:

**1. Kurutma Makinesinde Kurutun:**


Kıyafetleri kurutma makinesinde kurutmak, havada kurutmaktan daha etkilidir. Kurutma makinesine bir çamaşır yumuşatıcısı veya birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.

**2. Esansiyel Yağ Kullanın:**


Esansiyel yağlar, kıyafetlere güzel bir koku verir. Çamaşır makinesine birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.

**3. Sirke Kullanın:**


Sirke, kıyafetlere güzel bir koku verir ve aynı zamanda bakterileri öldürür. Çamaşır makinesine bir çay bardağı sirke ekleyebilirsiniz.

**4. Kuru Lavanta Kullanın:**


Kuru lavanta, kıyafetlere güzel bir koku verir ve aynı zamanda böcekleri uzak tutar. Kuru lavantayı bir çorap içine koyun ve çamaşır makinesine atın.

**5. Temiz Makine Kullanın:**


Çamaşır makinenizi temiz tutmak, kıyafetlerinize güzel bir koku vermenize yardımcı olur. Makinenizi düzenli olarak temizleyin ve kireçlenmeyi önlemek için bir su yumuşatıcısı kullanın.

Çamaşırlar neden kokar?

Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların kokmasının bazı nedenleri;

- Suda bulunan kireç ile birlikte makine içerisinde bulunan deterjan kalıntıları gerekli zamanlarda ve detaylı temizlenmediği zaman, çamaşırlar iyi yıkanmaz. Bununla beraber çamaşır makinesinde de kötü koku oluşumuna neden olur. Bu durum da çamaşırların kötü kokmasına sebebiyet verecektir.

maxresdefault-003.jpg

- Çamaşır makineleri, devamlı olarak neme maruz kaldığı için küflenme oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden makinelerin bakımı sürekli şekilde yapılmalıdır.

- Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların kötü kokmasının bir diğer sebebi, yıkanan çamaşırların ıslak şekilde uzun bir süre boyunca makine içerisinde kalmasıdır. Çamaşırların uzunca bir süre bekletilmesi sonucunda küflenme oluşur ve bu durum hem çamaşırlar hem de makine için olumsuzluğa sebep olur.

- Çamaşır makinesinin gözle görülmeyen taraflarında birikmiş olan kirli su, kumaş parçaları, saç gibi durumlar, yıkanan çamaşırların kokmasına sebep olur. Bu yüzden belli aralıklarla makinenin yıkanması gerekir.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

Öne Çıkanlar