Canan Karatay'dan Ramazan pidesiyle ilgili uyarı! Şartlı onay verdi ve böyle tüketin dedi

Canan Karatay'dan Ramazan pidesiyle ilgili uyarı! Şartlı onay verdi ve böyle tüketin dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Ekmek karşıtı açıklamalarıyla dikkat çeken Canan Karatay flaş bir açıklama yaparak Ramazan pidesiyle ilgili uyarılarda bulundu. Karatay'a göre Ramazan pidesi bakın nasıl tüketilmeli

Canan Karatay, daha önce yapmış olduğu bir açıklamada ekmek yerine ceviz tüketilmesini önermişti. Şimdi de Canan Karatay, Ramazan pidesiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Karatay, Ramazan pidesinin sadece içini tüketilmesini önerdi ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti.

Ramazan ayında en sık tercih edilen besinlerden biri olan Ramazan pidesi için onay veren Canan Karatay, ayrıntı geçti. Karatay, pidenin tam buğday unundan yapılmasını ve iç kısmını daha fazla tüketmek gerektiğini vurguladı.

Çünkü bağırsaklar yumuşak olan yeri daha iyi enzimler. Ayrıca tam buğday sayesinde bağırsakların ihtiyacı olan lif sağlanmış olur. Bu da oruç süresinde duran bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Öte yandan Canan Karatay, Ramazan ayında iftarı açarken mutlaka hurma ya da zeytinle açılması gerektiğinin altını çizdi. Bunun aynı sıra iftar ve sahur arası 2 litrelik suyun tüketiminin tamamlanmasını tavsiye etti.

Canan Karatay, sahurda mutlaka en az bir en fazla 2 tane az haşlanmış yumurta tüketilmesini istedi. Bu sayede vücut gerekli protein ve kalsiyumu almış olacak.

GEÇEN YIL YAPTIĞI AÇIKLAMA

Öte yandan Canan Karatay, geçtiğimiz yılda Ramazan pidesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ramazanın çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, “ Ramazan geldi hoşgeldi, ramazan tepsisi boş geldi’ demeyeceğiz. Ama pide Ramazan'ın bulunmaz objelerinden biri. Yapılırken ince ve yaş maya ile yapılması lazım. Ben istediğim kadar tüketmeyin deyim, tabii ki tüketilecek. İftarda ve sahurda ince bir Ramazan pidesi, ikiye ayrılacak. Bunun yarısına bol tereyağı sürülecek ve o şekilde tüketilecek. Tereyağsız olmaz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Akşam
Derleme: Artı Gerçek

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar