“EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN İYİDİR”

Yayınlanma:
A+ A-
“Kürt sorunu barışçıl yollarla çözülmeli. En kötü barış, en haklı savaştan iyidir.”

Artı Gerçek - Bağdat Kafe’de Hayko Bağdat’ın konuğu İHD Onursal Başkanı Akın Birdal’dı. Birdal Niğde’de başlayan hayat hikayesini, Talebe Cemiyeti’nden Köy-Koop’ta kır yoksullarının mücadelesine, İnsan Hakları Derneği’nden Cumartesi Anneleri ve Kürt sorununa uzanan mücadele dolu yıllarını anlattı.

Onursal Başkanı olduğu İnsan Hakları Derneği’nin kuruluş hikayesini “Aziz Nesin’in öncülüğü ile 12 Eylül darbesi sonrasında, 1983 yılında ‘ne yapabiliriz’ dedik? İdamlar ve işkencelerin yoğunlaştığı yıllarda da bugün olduğu gibi anneler mücadelenin itici gücüydü. Anne-babaların arayışı ile bizim arayışımız kesişti ve İnsan Hakları Derneği’ni kurduk.” sözleriyle özetledi.

“Olağanüstü mahkemelerde, DGM’lerde, Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde yargılandık, onların da bir hukuku vardı, neyle suçlandığımızı bilir ona göre savunma yapardık” diyen Akın Birdal AYM kararlarına rağmen devam eden hak ihlalleriyle Gültan Kışanak ile Can Atalay’ın yaşadığı hukuksuzluğa değindi.

Cumartesi İnsanları’nın hakikat ve adalet arayışlarının AYM kararına rağmen engellenmesine de yer verdiği konuşmasında Birdal, İstanbul Valisi Davut Gül’ün Eren Keskin ve İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’yi arayarak bir görüşme yaptıklarını ve 971. haftada AYM kararının yerine getirilmesini beklediklerini söyledi.

Kürt özgürlük mücadelesinin yalnızlaştırılmak istendiğini, sosyalistlerle ve diğer ittifaklarla olan ilişkilerin bozulmasını isteyen milliyetçi çevreler olduğunu ancak Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğin söyleyen Birdal, “En kötü barış, en haklı savaştan iyidir” diyerek yeni bir yola çıktıklarını ve Barışa Çağrı Deklarasyonu yayınladıklarını belirtti. Birdal, Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için yeniden diyalog kapısının açılması gerektiğini ve bunun için girişimleri olacağını söyledi.

Öne Çıkanlar