Fiyatı tırmanışa geçti. Peki sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır? Hileli zeytinyağını anlamanın püf noktası

Fiyatı tırmanışa geçti. Peki sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır? Hileli zeytinyağını anlamanın püf noktası
Hileli zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Sahte zeytinyağının tespit edilmesi, son zamanlarda artan bir endişe ve önem konusu haline gelmiştir. Özellikle zeytinyağı fiyatlarının yükselmesiyle birlikte, piyasada sahte veya karıştırılmış zeytinyağı bulunma olasılığı da artmaktadır. Bu nedenle tüketicilerin, gerçek ve kaliteli zeytinyağını ayırt etmeleri oldukça önemlidir.

Zeytinyağı fiyatlarındaki yükseliş, ev hanımlarının en çok kullandığı ürünlerden biri olan zeytinyağını almayı daha da zorlaştırıyor. Kışa girerken zeytinyağı stoklamak isteyen vatandaşlar, piyasada artan sahte zeytinyağlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Sahte zeytinyağları hem sağlığımızı tehdit ediyor hem de paranızın boşa gitmesine neden oluyor. Peki aldığınız zeytinyağının gerçek olup olmadığını nasıl anlarsınız? Gıda Mühendisi Bülent Nazlı, zeytinyağının orjinalliğini test etmek için basit yöntemler paylaştı.

İşte zeytinyağının gerçek mi sahte mi olduğunu ortaya çıkaran ipuçları…

Zeytinyağı fiyatlarının artmasıyla birlikte sahte zeytinyağı üretimi de arttı. Bu sahte yağlar sağlığımız için oldukça büyük zararları bulunuyor.

TADI ACIDIR


Zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamanın yollarından biri tadım testidir. Bir çay kaşığı zeytinyağı alın ve tadına bakın. Gerçek zeytinyağı yutulduğunda boğazda acılık yapar ve bu acılık mideye inmez. Eğer zeytinyağı boğazınızı yakıyorsa hakikidir.

KOKUSU KENDİNİ ELE VEREBİLİR


Gerçek zeytinyağı kokusundan da anlaşılır. Zeytinyağı kokladığınızda zeytin kokusu almanız gerekir. Eğer boyaya benzer bir koku varsa zeytinyağı sahtedir ve oksitlenmiştir. Bu tür yağlara sağlık açısından dikkat etmek gerekir.

SU TESTİ


Bir başka yöntem de su testidir. Bir bardak ılık su alın ve üzerine biraz zeytinyağı dökün. Gerçek zeytinyağı baloncuklar çıkartarak suyun üzerine çıkar ve orada kalır. Sahte zeytinyağı ise baloncuk çıkartmaz ve suyun üzerine çıkar. Bir süre sonra suya karışır.

RENKTEN BELLİ OLUR MU?


Zeytinyağının rengi kalitesini belirlemez, sarıdan altın ve yeşile kadar farklı renkleri olabilir. Zeytinyağını seçerken rengine değil, kokusuna ve tadına bakmalısınız.

Zeytinyağının rengi yanıltıcı olabilir, bu yüzden Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC), zeytin tadımında koyu renkli bardakların kullanılmasını şart koşmuştur. Zeytinyağı tadan kişiler, herhangi bir önyargıya kapılmamak için koyu mavi bardak kullanır.

Zeytinyağının koyu renkli bir şişede olması bozulmasını da önler. Zeytinyağını ısı, ışık ve oksijenden uzak tutarak ambalajında yazan son kullanma tarihine kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kaynak: Yeni Devir

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar