İftarda bu çorbaları tüketmeyin. Uzmanı nedenlerini de sıraladı

İftarda bu çorbaları tüketmeyin. Uzmanı nedenlerini de sıraladı
Yayınlanma:
A+ A-
Bir çok kişi pratik olması nedeniyle iftarda hazır çorbaları tercih ediyor. Uzmanlar hazır çorbalara karşı uyardı

Ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenmek gerekiyor. Beslenme uzmanları özellikle pratik olmaları nedeniyle bir çok kişinin tercih ettiği hazır çorbalara karşı uyardı.

İHA’nın haberine göre; Son yıllarda hazır gıda tüketimin hızla arttığını belirten Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli şunları belirtti:

“Bu gıdaların başında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hazır çorbalar var. Belki de sağlıklı diye aldığınız hiçbir hazır çorba, evde yapılan çorbaya benzememektedir. Hazır çorbalar zor durumda kaldığımızda tüketilebilir. Zaman sıkıntınız yoksa malzemelerini bildiğiniz, damak zevkinize uygun çorbalar yapabilirsiniz. Çünkü hazır çorbaların içerisinde çok nadir de olsa monosodyum glutamat yani Çin tuzu vardır. Bu tuz, kişide bağımlılık yapmaktadır. Diğer bir sıkıntı ise hazır çorbalarda bulunan sodyum oranıdır. Evde yaptığımız zaman çorbayı, tuz oranını istediğimiz miktarda ayarlayabiliriz. Ancak hazır çorbalarda bunu ayarlamak mümkün değildir. Tüketilen hazır çorba ile birlikte vücudun sodyum oranını artırmaktayız. Sodyum oranının artması, kan basıncını yükselttiği gibi kalp ritmini de bozabilir. Bunun için mümkün oldukça ev tipi beslenmeye özen gösterilmelidir”

Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalınacağı için yemeğe mutlaka çorba ile başlanması gerektiğini kaydeden belirten Ciğerli, şunları söyledi:

“Çorba, ayrıca vücudumuza sıvı girişini sağlamış olacaktır. Hazır çorba yerine evde yapılan az tuzlu çorbaları tercih etmeliyiz. Bazı yemeklerin günlük tüketilmesi uygun, bazı yemekler ise 2-3 gün buzdolabında bekletildikten sonra kullanılabilir. Sebze çorbaları da buzdolabında bekleyebilir. Ancak yoğurt, etli ve tavuklu çorbalar günlük olarak tüketilmelidir. 12 saati geçmemesine özen gösterilmelidir. Posalı çorbaları tüketmek, kalın bağırsak açısından önemlidir. Mercimek ve ezogelin çorbası, posa bakımından oldukça zengindir.”

EN SAĞLIKLI ÇORBA TARİFİ NASILDIR?

İftarda içebileceğiniz hem sağlıklı hem de lezzetli bir çorba tarifi var. Habertürk'te yer alan içerikte; Mantar çorbasının tarifine yer verildi. İşte o tarif

Mantar Çorbası Malzemeler:

300 Gram Mantar
6 Yemek Kaşığı Un
11-12 Su Bardağı Su
1 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Tuz


Mantar Çorbası Hazırlanışı:

Mantarlar yıkanıp doğranır.
Tereyağıyla birlikte suyunu çekene kadar kavrulur, un koyulup biraz da öyle kavrulur.
Su koyduğumuzda topraklanmaması için, mantarlar soğumaya bırakılır.
Soğuyunca, su ve süt ilave edilir.
Kaynadıktan sonra bir 15 dakika daha kaynatılır, en son tuz ve karabiber ekilir.
Mantar Çorbası hazır. Afiyet olsun.


Püf Noktası:

Kültür mantarları yerine kayın, kestane de kullanabilirsiniz.
Çorbayı pişirirken sıcak su yerine etsuyu da kullanabilirsiniz.
Sevdiğiniz baharatlardan da ekebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar