İSRAİL FİLİSTİN SAVAŞI BÖLGESELLEŞİR Mİ?

Yayınlanma:
A+ A-
"Aklı başında olan, vicdan taşıyan insanlar, Erdoğan'ın İsrail ile ilişkilerde söylem dışında büyük bir değişiklik getirmediğini biliyorlar. Şu an İsrail'de öyle bir ruh hali hakim ki, hiçbir şeyi tolere etmiyorlar. Erdoğan'ın açıklamasını unutmayacaklar"

Artı Gerçek - İsrail-Hamas çatışmaları 25. gününde devam ediyor. 7 Ekim'den beri 3 bin 542'si çocuk olmak üzere, öldürülenlerin sayısı 8 bin 525'e çıktı,

Mühdan Sağlam ve İlhan Uzgel'in sunduğu Küresel Panorama'da bu hafta İsrail-Filistin arasındaki çatışmanın farklı boyutları ele alındı.

İsrail'in kara harekatı yapıp yapmayacağı sorusunu yanıtlayan Uzgel, "Savaş zaten ufak ufak Suriye ve Lübnan'ı kapsıyor zaten savaş, İsrail Suriye'yi vuruyor, Lübnan'ı vuruyor, Amerika Yemen'de Husilerin attığı roketleri vuruyor, şu ana kadar Amerikan üstlerine, askeri araçlarına yani gemilerine falan 24 tane saldırı girişimi var Amerika da bunların her biri bertaraf etti ve karşılığında da vuruyor. Bazı Hizbullah Devrim muhafızları birliklerinin tesislerini Irak ve Suriye'de vuruyor, İsrail de Hizbullah'ı vuruyor, taraflar birbirlerini yokluyor ama kimse savaşın kontrolden çıkmasını istemiyor. Kara harekatı başladı ama tanklar Gazze'nin her yerinden topyekün girmeyecek." dedi.

Erdoğan'ın 'Hamas terör örgütü değildir' açıklamasını da değerlendiren İlhan Uzgel, "Erdoğan-ABD ilişkileri tarihin en kötü noktasında. 'Hamas mücahittir' lafını Erdoğan'a neden söylettiler anlayamadım, 'Mücahit' cihat eden demek, mücahit dediğinizde Filistin sorununa bakışınızın özünü dışa vurmuş oluyorsunuz. Bu bir din savaşı değil" dedi.

Uzgel, Erdoğan'ın Hamas açıklamasıyla ne yapmak istediğini yanıtladı: "Birincisi, kaderine terk edilen Filistin'in sahibi olduğunu hatırlatmaya çalışıyor. İkincisi, Kitle çok rahatsız, Erdoğan bir şey yapmak zorundaydı kitlenin enerjisini boşaltmak için. Aklı başında olan, gerçekten vicdan taşıyan insanlar, Erdoğan'ın İsrail ile ilişkilerde söylem dışında büyük bir değişiklik getirmediğini biliyorlar. Şu an İsrail'de öyle bir ruh hali hakim ki, hiçbir şeyi tolere etmiyorlar. Erdoğan'ın açıklamasını unutmayacaklar" dedi.

Erdoğan'ın çıkışları sonrasında ABD cephesinde oluşan tepkiyi yorumlayan Uzgel, "Türkiye ile hiç ilgilenmiyorlar, Biden yönetimi de Avrupa sistemi de Türkiye'yi artık bir Ortadoğu ülkesi olarak görmeye başladılar. Ortadoğu'da bir aktör olarak dikkate almıyorlar Erdoğan'ı. Erdoğan rehineleri bıraktırabilseydi paçayı biraz kurtarabilecekti. Ama ona da gücü yetmedi çünkü Hamas kendi mücadelesini veriyor. Hem Hamas liderlerinden bazılarını ülkeden çıkaracaksın sonra da 'rehineleri bırak diyeceksin'. Bu ikisini birden yapamazsın, bu olmazdı ve olmadı." dedi.

Öne Çıkanlar