İSRAİL ORDUSU YENİ BİR TEHCİR Mİ HEDEFLİYOR?

Yayınlanma:
A+ A-
"Filistinlilerin sürgün edildiği görüntü kameralara kaydedilmiş, tarihe not olarak düşülmüş, çağımızın etnik temizlik görüntüsüdür."

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları bir ayını doldurdu. İsrail, hastaneleri hedef almaya devam ediyor. Saldırılar sonucunda Gazze'de ölenlerin sayısı 10 bin 328'e yükseldi, ölenlerin 4 bin 237'si çocuk, 2 bin 719'u kadın.

Artı Gerçek Ankara Temsilcisi Mühdan Sağlam ve Akademisyen İlhan Uzgel'in sunduğu Küresel Panorama'da bu hafta Gazze'deki son durum konuşuldu.

Hamas'ın 2006'dan bu yana Gazze'de İsrail'in saldırılarına karşı Filistin halkını koruyacak hiçbir mekanizma geliştirmediğini söyleyen Uzgel, "Hamas'ın eylemi çok büyük kayba yol açtı, Gazze'deki Filistin varlığının en az yarısının oradan gönderilmesi ihtimalini ortaya çıkardı" dedi.

İsrail'in 14 Mayıs 1948'de tarihi Filistin toprakları üzerinde kurulmasıyla zorunlu göçe ve katliamlara maruz kalmışlardı. Sosyal medyada yayınlanan, Filistinlilerin tank gölgesinde, ellerinde beyaz bayraklarla yürüyerek evlerini terk ettiği ve güneye göç ettikleri sürgün görüntüleri o günleri hatırlattı ve akıllara 'yeni bir tehcir olabilir mi?' sorusunu getirdi. Görüntüleri değerlendiren Uzgel, "Bu görüntü kameralara kaydedilmiş, tarihe not olarak düşülmüş, çağımızın etnik temizlik görüntüsüdür. Yalnız etnik temizlik değil yürürken de her an bir bomba düşebilir" dedi.

Uzgel, göç eden Filistinlilerin Türkiye'ye geleceği iddialarıyla ilgili konuştu, "AKP öyle bir şey yarattı ki, Türkiye'yi bölgenin sığınmacı merkezi gibi yaptı. Toplumda müthiş bir duyarlılık var. Erdoğan hükümeti döneminde Türkiye toplumunda sığınmacı karşıtlığı çok yükseldi. Erdoğan hükümeti bunu yapmaya cesaret edemeyecektir, çok toplumsal tepki olacaktır. Erdoğan hükümeti etnik temizliğin bir parçası olmuş olur" dedi. Bu da suç ortaklığına döner, tarihe böyle geçer." dedi.

Uzgel, göç eden Filistinlilerin Türkiye'ye geleceği iddialarıyla ilgili de konuştu, "Erdoğan hükümeti bunu yapmaya cesaret edemeyecektir, çok toplumsal tepki olacaktır. Erdoğan hükümeti etnik temizliğin bir parçası olmuş olur. Bu da suç ortaklığına döner, tarihe böyle geçer." dedi.

Öne Çıkanlar