Kabarmayan kek kalmıyor.. Puf puf kabaran keklerin sırrını 11 yıllık aşçı verdi

Kabarmayan kek kalmıyor.. Puf puf kabaran keklerin sırrını 11 yıllık aşçı verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Kabaran bir kek yapmak sanıldığı kadar zor değil. İşte kek pişirirken işinize yarayacak harika tüyolar

Kek kabarmıyorsa o kek hiç iyi olmuyor. Dağılan bir kek lezzetsiz oluyor. Dağılmayan ve lezzeti hayran bırakan kek yapmak ise sanıldığı kadar zor değil.

Şimdi sizlerle paylaşacağımız tarif sayesinde harika kek pişirebileceksiniz.

Şef Emre İbrahimi Ramadan yaptığı paylaşımda kabaran kek tarifini paylaştı. O püf noktaları uygulayan herkes lezzetli kek pişirebilecek.

KEK MALZEMELERİNİN SICAKLIĞINA DİKKAT EDİN


Pek çok yemek tarifinde rastladığınız oda sıcaklığında tereyağı ifadesini dikkate almayarak yaptığınız tatlılardan ne yazık ki beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Kekinizin güzelce kabarmasını istiyorsanız yumurtaları en az 15 dakika önce buzdolabından çıkarmış olmanız gerekli. Yumurtaya ek olarak kek yapımında kullanılan tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması şart.

maxresdefault-001.jpg

TARİFTEKİ ÖLÇÜLERDEN ŞAŞMAYIN


Kek yapmaya başlamadan önce tarifte belirtilen malzemelerin hepsini hazırlayın. Tarifte yazan ölçüleri daha az veya daha çok değil tam oranında ekleyin.

FIRINI ÖNCEDEN ISITIN


Kekinizin güzelce kabarması için malzemelerin sıcaklığı kadar fırının ısısı da oldukça önemli. Puf puf kabaran bir kek pişirebilmek için fırını önceden ısıtın. Kekin en iyi 180 derecelik fırın ısısında kabaracağı biliniyor. Fırını önceden ısıtmadan keki içerisine koyarsanız, hacimsiz ve kabarmayan bir kek ile karşılaşabilirsiniz.

YUMURTA VE ŞEKERİ ÇIRPMANIN ÖNEMİ

Puf puf kabaran bir kek yapmanın ilk aşaması şeker ve yumurtaları çırpmakla başlıyor. Derin bir kabın içerisine yumurtaları ve şekeri ekleyin. Şeker tamamen eriyene kadar çırpın. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Yumurtayla bütünleşen şeker sayesinde kekiniz istediğiniz gibi kabarabilir.

UNU MUTLAKA ELEYİN


Şekerle yumurtayı çırptınız. Sonrasında üzerine sıvı yağ ile sütü de ekleyin ve çırpmaya devam edin. Bundan sonra sıra una geliyor. Çırptığınız malzemelerin üzerine eleyerek un ve kabartma tozunu ekleyin. Kekin iyice kabarmasını istiyorsanız başka bir kabın içerisine unu iki kez eledikten sonra diğer malzemelerin üzerine ekleyebilirsiniz. Un elendiğinde havalandığı için daha homojen bir şekilde diğer malzemelerin arasına katılıyor. Bu da kekin kabarmasını sağlıyor.

UNU EKLEDİKTEN SONRA ÇIRPMAYA SON VERİN


Son olarak elediğiniz unu ekledikten sonra çırpma işlemini durdurabilirsiniz. Spatula yardımıyla malzemelerin hepsini hiçbir topaklanma kalmayana kadar iyice karıştırın. Bu sayede kekiniz puf puf bir dokuya sahip olacak.

KEKİ FANSIZ FIRINDA PİŞİRİN


Kekiniz için gerekli olan pişme süresi fırına göre değişmekle birlikte genellikle 25 ile 35 dakika arasında oluyor. 180 derecede ısıttığınız fırınınızı fansız çalıştırmaya dikkat edin. Pişme aşamasında fırının kapağını kesinlikle açmayın. Pişirme süresi tamamlandığında fırınınızın kapağını açarak, kürdan batırarak kekin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Mynet.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar