KILIÇDAROĞLU NEDEN YIPRANDI?

Yayınlanma:
A+ A-
"Kılıçdaroğlu çok yıprandı, bunun sebebi bir ideolojisinin olmaması. Kürtler bu partiyi, bu parti Kürtleri destekliyor diye laf çıkmasından ödü kopuyor. Bu korkunun sonu yok. CHP bir devlet partisi görünümünü vermekten kurtulmalı, bu yüzden oy alamıyor."

Artı Gerçek - Tolga Şardan ve Hüda Kaya'nın tutuklanması, Can Atalay'ın serbest bırakılmaması, CHP'nin olağanüstü kongresi, evlilikte yaşa takılanlar...

Baskın Oran ve Bilgehan Uçak, gündemde öne çıkan konuları İçli Dışlı'da tartıştı.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun'u anarak başlayan programda Baskın Oran, Hüda Kaya ve Tolga Şardan'ın tutuklanmasına "Bu iktidar böyle gidemez. Bir yandan ekonomik olarak kitleleri ez, suyunu çıkar, diğer yandan gazeteciler başta olmak üzere muhalifleri içeri at." sözleriyle tepki gösterdi.

Oran, Tolga Şardan'ın tutuklanmasına ilişkin şu yorumu yaptı: "Halk arasında korku ve panik yaratmak saikiyle deniyor. Belki bir takım rüşvetçi savcı ve hakimler arasında korku ve panik yaratmıştır ama halk açısından böyle bir durum yok. Haberde verilen bilgi gerçeğe aykırı ise MİT, Cumhurbaşkanı'na böyle bir rapor yazmadıysa polis gazetecinin evinde neyi arıyor? Kanun açık, gazeteciler haber kaynağını paylaşmak zorunda değil. Hukuk devleti değil anladık, bari kanun devleti olsun."

Can Atalay'ın AYM kararına rağmen serbest bırakılmamasını ise "Korkunç, AYM 'ihlal var' diye karar veriyor, Adalet Bakanı 'gerekçeli karar' diyor. Yargıtay ile AYM karşı karşıya getiriliyor. Bir devlet bu kadar aciz duruma getirilmemeli, hukuk olmadan devlet olmaz." sözleriyle eleştirdi.

CHP kongresinin değerlendirildiği programda Özgür Özel'in A Takımı’nda Yalçın Karatepe ve İlhan Uzgel'in yer almasını başarılı bir tercih olarak değerlendiren Baskın Oran, "Kılıçdaroğlu çok yıprandı, bunun sebebi bir ideolojisinin olmaması. Adalet Yürüyüşü yaptı İstanbul'a kadar yürüdü. Halbuki Türkiye'nin en fazla haksızlığa uğramış insanı Edirne'de. Kürtler bu partiyi, bu parti Kürtleri destekliyor diye laf çıkmasından ödü kopuyor. Bu korkunun sonu yok. CHP bir devlet partisi görünümünü vermekten kurtulmalı, bu yüzden oy alamıyor. Genel başkan değişir, farklı davranırsa değişim olur. Partinin sağa savrulmasına engel olup yüzünü sola dönerse tabi ki umut olur." dedi.

Öne Çıkanlar