Kokusu, tadı ve rengi taklit ediliyor: Sahte zeytinyağı nasıl ayırt edilir?

Kokusu, tadı ve rengi taklit ediliyor: Sahte zeytinyağı nasıl ayırt edilir?
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Kasım 2023 17:07
A+ A-
Fiyatları yükselen zeytinyağında taklit ürünlerin arttığı uyarısı yapılıyor. Uzmanlar, sahte zeytinyağının nasıl ayırt edileceğini anlattı. Zeytinyağının belli bir fiyatın altında satılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor. Zeytinyağında asit oranı önemli.

Artı Gerçek - Sağlık uzmanları ve diyetisyenlerin sağlıklı beslenme için önemine vurgu yaptığı zeytinyağı, aynı balda olduğu gibi fırsatçılar için bir gelir kapısı haline geldi. Fiyatların yükselmesi piyasada sahte zeytinyağının artmasına yol açtı.

Uzmanlar, gerçek zeytinyağının nasıl ayırt edilebileceğini anlatırken, taklit ürünlere karşı uyarıda bulundu. Zeytinyağının asit oranı da kalitede belirleyici kriter kabul ediliyor.

DHA'nın haberine göre, yurttaşların sağlığıyla oynayan fırsatçılar, zeytinyağında binbir türlü oyuna başvuruyor. Uzmanlar, zeytinyağının içine palm yağı, kolza yağı, pamuk yağı ve ayçiçek yağı karıştırılarak elde edilen karışım yağların katkısız zeytinyağı adı altında satıldığına dikkat çekiyor.

ZEYTİNYAĞINDA REKOLTE VE ÜRETİM AZALDI

Gıda Mühendisi Nurten Sırma, markası bilinmeyen zeytinyağlarını almaması konusunda uyarıda bulundu. Sırma, şu bilgileri verdi:

"Zeytinyağı sofraların vazgeçilmezi, ama birkaç senedir fiyat anlamında, hem rekolte azlığı bakımından Türkiye’de de dünyada da bir sorun var. Dünyada baş gösteren kuraklık nedeniyle hem dünyada zeytinyağında bir rekolte azlığı oldu üretimde de öyle.

zeytinler.jpg

LİTRE FİYATI 32-330 BANDINDA

Türkiye'de de bu azlıkla birlikte, gıda enflasyonu da üzerine eklendiği zaman fiyatlar anlamında çok yüksek fiyatla karşılaşıyoruz. Litre fiyatları da hakikaten bir zirve noktaya ulaştı. Bugünden itibariyle 320-330 bandında bir litre fiyatını görüyoruz zeytinyağının.

ZEYTİNYAĞINA KATILAN YAĞLAR HANGİLERİ?

Şimdi vatandaş da zeytinyağını alırken ucuz fiyata yönelmek istiyor. Fakat bunu fırsat bilen bir de art niyetli üreticiler var. Öyle ki gerçek zeytinyağının içine palm yağı gibi, kolza yağı gibi, pamuk yağı gibi, ayçiçeği yağı gibi farklı yağlar karıştırarak bir paçal yapıyorlar ve maliyeti düşürüyorlar. Hijyen şartlarına ne kadar uyuyor? Kullandığı diğer yağlar ne kadar sağlıklı? Hepsini bir kenara bırakın para olarak vatandaşın cebindeki parayı almış oluyor. Parasını çalmış oluyor vatandaşın. Çünkü gerçek bir zeytinyağı alayım derken içerisinde farklı yağlarla karşılaşıyor. Bu zeytinyağında sahteciliktir, bu vatandaşın hem sağlığıyla hem de parasıyla oynamak demektir.

ZEYTİNYAĞINA KEZZAP DAMLATANLAR VAR!

Zeytinyağında sahteciliği vatandaş anlamaya çalışıyor. Sahte bir zeytinyağını gözle anlayabilir miyim, koklayarak anlayabilir miyim, tadarak anlayabilir miyim diye soruyorlar.

Hatta bazen riskli deneme yapıyorlar evde. İçerisine kezzap damlatarak gerçek olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar. Zeytinyağı donar mı, donmaz mı? Birçok deney var. Bu deneyler gerçekleri gösteriyor mu? Bu yolla gerçek zeytinyağını anlamak hakikaten çok zor. Çünkü gerçek bir zeytinyağı laboratuvar koşullarında anlaşılır.

ZEYTİNYAĞINDA ASİTLİK ORANI

Tadından, görüntüsünden, kokusundan sadece bu işin eksperleri anlayabilir. Yani bu işte uzmanlaşmış olanlar anlayabilir. Zeytinyağında asitlik oranı yükseldikçe kalitesi düşer. Zeytinyağını şöyle düşünün reyonlarda natürel sızma, soğuk sıkım, riviera ve diğer pirina yağları gibi sınıflandırılıyor. Gerçek zeytinyağı 0.8 asitliğe kadar olan asitliği düşük, daha kaliteli, tadımı daha lezzetli olan bir ürün. Fakat asitlik oranı sıkımdan önce ürünün bekletilmesiyle birlikte yükseliyor veya yörelere göre de değişiyor.

E TİCARET SİTELERİNDE 5 LİTRELİK TENEKEDE SATILAN YAĞLAR

E-ticaret platformları var. E ticaret siteleri falanca yağ 5 litrelik tenekede diye satış yapıyor. Asitlik oranı nedir, fiyatı düşük ama içerisinde sahtecilik yapılmış mı, güvenli bir yağ mı, hangi firma satıyor bilinmiyor. Bir güven algısı yaratıyorlar.

Şöyle düşünün falanca birlik, falanca kooperatif, fakat bunlar hakikaten o normlara sahip kuruluşlar mı, bunu bilemiyoruz. Öyle bir güven algısıyla ve arkasından hakikaten düşük kalitede bir yağ veya karışım yağlar görebiliyoruz. Bir şekilde vatandaşın cebindeki parayla oynanıyor. Bu yüksek fiyatlı ürünlere ulaşamayan vatandaş bilsin ki bu ürünlerde piyasada daha fazla sahtecilik yapılıyor. Lütfen nereden geldiği belli olmayan malları almasınlar.

PAZARDAN ALMAK GÜVENLİ DEĞİL

Vatandaş bazen pazardan almayı tercih ediyor, bazen yol kenarlarında 5 litrelik pet şişelerde satılan yağlar var, üzerinde markası yok, hangi yörenin ürünü bilinmiyor. Asitlik seviyesi nedir, hakikaten soğuk sıkım veya gerçek bir zeytinyağı mı, içerisine farklı yağlar karışmış mı, hiçbir bilgimiz yok. Dolayısıyla markasını bilmediğimiz denetlenmeyen bir yerden zeytinyağı almak risklidir. O nedenle pazardan almak güvenilir bir yol değil.

Gerçek zeytinyağının kokusu, tadı, lezzeti önemli. Zeytin kokusu veya içildiği zaman boğazı yakan bir raiyalı tadın gelmesi beklenir; bazen sahteciler de bu yolu kullanabiliyorlar. Yani zeytinin kokusu, tadı, rengi kimyasal olarak taklit edilebilir."

'280-300 LİRA ALTINDAYSA MUTLAKA İÇİNDE BİR ŞEY VARDIR'

Zeytin ve zeytinyağı satıcısı Mustafa Aksu, da sahte zeytinyağı konusunda uyarıda bulundu. Aksu, "Çok fazla sahte zeytinyağı satanlar ortaya çıktı. Karışım zeytinyağı satanlar ortaya çıktı. Bugünkü şartlarda yağ fabrikaları zeytinyağını köylüden aşağı yukarı 280-300 lira bandında alıyor. Bunun altında bir zeytinyağı alıyorsanız mutlaka içinde farklı bir şey vardır bunun" dedi.

ZEYTİNYAĞI İSİT ORANLARI KAÇ OLMALI?

En iyi zeytinyağları, asit oranı olarak yüzde 0,1 ila 1 arası asit oranına sahip zeytinyağlarından oluşuyor. Asit oranı yüzde 0 ila 0,8 arasında olan zeytinyağlarına “natürel sızma” adı veriliyor. Asit miktarı yüzde 0,8 ila 2 arasında olduğunda ise bu zeytinyağları "natürel birinci" olarak adlandırılıyor. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar